Złoty Stok: co warto zobaczyć w tym mieście?

0
305
Złoty Stok: co warto zobaczyć w tym mieście?

Złoty Stok to piękne miasto, mogące się pochwalić i ciekawymi zabytkami, i fascynującą historią. Dla tych turystów, którzy podczas krótkiej wycieczki chcą lepiej poznać dzieje tego miasta, najlepszą propozycją jego zwiedzania będzie spacer Miejską Trasą Turystyczną. Skupiają się przy niej najcenniejsze pamiątki z dawnych czasów, dzięki czemu wędrówka po miejskich uliczkach może się przemienić w fascynującą podróż w czasie. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Wiadomo, że w dziejach Złotego Stoku rolę niezwykle ważną odgrywało najpierw wydobycie złota, a od XVIII wieku arsenu, pozyskiwanego z tutejszych złóż aż do początku lat 60-tych XX wieku. Dziś o historii górnictwa i hutnictwa przypomina nam Złota Ścieżka, z kolei z perełkami miejskiej architektury pozawala nam się zapoznać Miejska Trasa Turystyczna. Wśród tych atrakcji, z jakimi można się spotkać podczas wędrówki po tej ścieżce, miejsce bardzo ważne zajmuje miejski ratusz. Wzniesiony w 1801 roku, jest ciekawym przykładem stylu eklektycznego. Przy miejskim rynku warto też zwrócić uwagę na kamienicę z numerem 11. To ciekawa pamiątka z czasów średniowiecza, do dziś mogąca się pochwalić piękną elewacją (będącą skutkiem przebudowy w XVII wieku) oraz gotyckimi piwnicami. Kamienica z numerem 19 jest z kolei ciekawą pamiątką po rodzie Fuggerów. Wzniesiona w 1520 roku, przez lata sprawdzała się jako siedziba spółki Fuggerów, zarządzającej ich kopalniami w Złotym Stoku. Innym obiektem, którego podczas wycieczki po Złotym stoku nie można pominąć, jest budynek mennicy pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku. Do połowy XVII stulecia wybijano tu monety z miejscowego złota, później w murach budowli miały swą siedzibę urzędy górnicze.
A co z zabytkami sakralnymi? I na ich brak w Złotym Stoku nie można narzekać. Ciekawie prezentuje się świątynia, którą zbudowano w pierwszej połowie XVI wieku przy placu Kościelnym. Jej patronem był najpierw św. Krzysztof, a po przejęciu kościoła przez ewangelików Chrystus Zbawiciel. Świątynia ta do dziś może się pochwalić renesansową formą, pięknym portalem z herbem Złotego Stoku oraz księstwa ziębicko-oleśnickiego. We wnętrzu można też dostrzec piękne płyty nagrobne, pochodzące z XVI wieku, do dziś zachwycające swą formą. Druga świątynia, z której Złoty Stok jest tak dumny, znajduje się przy skwerze Jana Pawła II. To neogotycki kościół parafialny, którego wieża jest doskonale widoczna już z oddali.

Złoty Stok to ciekawe miasto, a panująca tu atmosfera przyciąga turystów z całego kraju. W pobliżu centrum miasta czekają inne atrakcje: parki linowe oraz trasy turystyczne, dzięki którym można do woli wędrować po Górach Złotych. W mieście tym koniecznie trzeba też zwiedzić Kopalnię Złota, w której można zdobyć wiele ciekawych wiadomości zarówno na temat miasta, jak i jego gospodarczej historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here