Zamek w Rytrze: co warto o nim wiedzieć?

0
331
Zamek w Rytrze: co warto o nim wiedzieć?

Jest jednym z ciekawszych zabytków w dolinie Popradu oraz atrakcją, której w czasie wycieczki po Beskidzie Sądeckim nie można pominąć. Zamek w Rytrze to cenny zabytek oraz miejsce, które może oczarować każdego turystę. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego zabytku?

Wzniesiony w XIII wieku zamek w Rytrze to ciekawy obiekt, który powstał nad doliną Popradu, w miejscu z natury obronnym. Pierwotnie była to budowla drewniana, choć już w pierwszych latach swego istnienia zamek w Rytrze mógł się pochwalić kamienną wieżą “ostatecznej obrony”. Początkowo zamek ten pełnił jedynie rolę komory celnej, jednak już w XIV i XV wieku jego rola wzrosła. Stał się on w tym czasie nie tylko strażnicą przy ważnym szlaku handlowym, ale i rezydencją obronną starostów sądeckich. Nic więc dziwnego, że aż do XVI wieku zamek ten był konsekwentnie rozbudowywany i wzmacniany. Niestety, mimo rozbudowy i budowy dodatkowych murów i bastei, zamek ryterski nie był w stanie obronić się przez szwedzkim najazdem. Efekt? W połowie XVII stulecia budowla ta zostaje zniszczona i opuszczona, przez co szybko popada w ruinę.

Dziś zamkowe ruiny są ważnym punktem w programie każdej wycieczki po tej części Beskidu Sądeckiego. Turyści mogą tu podziwiać pozostałości obronnych obiektów, przy czym zabytkiem najbardziej charakterystycznym jest tu wieża obronna o wysokości 10 metrów. Co ciekawe – widoczne jest wejście do tej wieży, które wielu turystów błędnie uznaje za okno. Warto jednak pamiętać, że wieże obronne miały być trudne do zdobycia, zatem wysokość wejścia do jej wnętrza nikogo nie powinna dziwić. Załoga mogła przecież korzystać z drabin, do których nie mieli już dostępu przeciwnicy atakujący zamek. Warto się też przyjrzeć zamkowym murom, które osiągają grubość do 3 metrów. Ciekawie prezentuje się też basteja z XVI wieku. Ta wczesna forma bastionu pozwalała załodze zamku na przeprowadzenie ostrzały w chwili, gdyby wrogie wojska zaczęły maszerować w stronę ryterskiego zamku. Kto w czasie wycieczki po okolicy Rytra zajrzy na teren zamku, ten będzie mógł również zobaczyć pozostałości budynku mieszkalnego oraz ślady po dawnej bramie wjazdowej. Dodatkową atrakcją jest tu piękny widok na dolinę Popradu oraz na Rytro, wspaniale prezentuje się stąd również pasmo Radziejowej.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że ruiny zamku w Rytrze są miejscem bardzo atrakcyjnym dla turystów. Popularność tego miejsca nikogo zatem nie powinna dziwić, gdyż wrażenia związane z pobytem w tym miejscu na długo pozostaną w pamięci każdego zaglądającego tu gościa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here