Zakątki Polski: Kazimierz Dolny

0
306
Zakątki Polski: Kazimierz Dolny

Wśród najciekawszych miasteczek w Polsce, na liście z pewnością znajdzie się Kazimierz Dolny. Jest to niezwykłe miejsce, które obfituje w atrakcje turystyczne i festiwale, których jak na małe miasto, jest całkiem sporo. Kazimierz jest celem licznych wypadów na weekend, a nawet podróży poślubnych. Jeśli chodzi o noclegi w Kazimierzu Dolnym, znajdziemy tu liczne hotele i hostele na każdą kieszeń, więc w zależności od preferencji, każdy będzie się czuł tutaj dobrze. Zarówno ci, którzy oczekują luksusu, jak i osoby chcące tylko się gdzieś przespać i zwiedzać miasto.

Jeśli zwiedzać, to co?

Kazimierz Dolny oferuje kilka typowych atrakcji turystycznych. Przede wszystkim można się udać na Rynek, gdzie zobaczymy wspaniałe Kamienice Przybyłów. Jest tu również zabytkowa studnia, bardzo często będąca przedmiotem fotografii pamiątkowych z tego miejsca. Sam rynek jest bardzo charakterystyczny, a niska zabudowa nadaje mu uroczego charakteru. Idąc nieco dalej trafiamy na dwie kolejne możliwości. Udajemy się obejrzeć ruiny zamku romańskiego i stojącą tuż obok basztę lub wybieramy się na Górę Trzech Krzyży. Wspinając się po kamiennych schodkach w stronę krzyży upamiętniających zarazę – epidemię cholery, która miała miejsce na tych terenach kilka wieków temu, musimy przygotować kilka monet, by osiągnąć ostateczny cel naszej wspinaczki. Będąc na szczycie, przed naszymi oczami rozciąga się rewelacyjna panorama miasta. Niezapomniany widok, który najczęściej pojawia się na fotografiach, które mają na celu przybliżenie nam wyglądu tego niezwykłego miasteczka.

Wybierz się poza miasto

Nie ma co ukrywać, że nie samym miastem żyje człowiek. Koniecznie wybieramy się w okolice Kazimierza, by skorzystać ze wszystkiego, co oferuje nam ten region i to miasto. Warto pamiętać o tym, że region Polski, w którym znajduje się także Kazimierz Dolny słynie z wąwozów lessowych. Do najbardziej znanych należą: Wąwóz na Niezabitowskich, Chałajowy Dół, Wąwóz Małachowskiego i Wąwóz Korzeniowy Dół. Jadąc w te okolice warto mieć własny środek transportu: rower lub auto. A jeśli już w te okolice jedziemy, zahaczmy koniecznie o cmentarz żydowski. Wygląda na zapomniany i zarośnięty, ale warto go odwiedzić i przypomnieć sobie przy okazji żydowskie korzenie miasta.
Z kolei wybierając się na spacer wzdłuż brzegu Wisły, z pewnością zobaczymy atrakcję, jaką jest park linowy, to jeśli zależy nam na doznaniach nieco bardziej ekstremalnych. Idąc dalej tą trasą mijamy wiele zabytkowych drewnianych chat, w tym dawny dom Daniela Olbrychskiego. Dochodzimy wreszcie do słynnego wiatraka, a stąd mamy doby widok na Rezerwat Przyrody Krowia Wyspa, który znajduje się na Wiśle. To znane siedlisko wielu gatunków ptaków, takich jak czajka, mewa białogłowa, ostrygojad i rybitwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here