Z Gdańskiem w historię

0
343
Z Gdańskiem w historię

Współczesny Gdańsk przyciąga tłumy turystów z całego kraju. Ale bez trudu spotkamy wycieczki z Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Francji, Hiszpanii czy z krajów anglosaskich. Cudowne Główne Miasto zaprasza miłośników dobrej kuchni, historii, miejskiej zabawy.

Długi Targ

To najważniejszy plac Gdańska. Razem z ulicą Długą tworzy Drogę Królewską. W przeciwieństwie do innych średniowiecznych miast europejskich, Gdańsk nie posiada klasycznego rynku. Jak inne miasta lokowane na prawie lubeckim w rejonie południowego Bałtyku jego układ przestrzenny jest inny. Ratusz, fontanna Neptuna, Zielona Brama czy Dwór Artusa to niektóre z unikalnej klasy zabytków Gdańska.

Ulica Mariacka

Ta uliczka biegnąca równolegle do Długiego Targu rozpoczyna się przy Bazylice Mariackiej i biegnie ku Motławie. Jej średniowieczny urok, słynne przedproża i sklepiki znajdujące się, w większości poniżej linii ulicy, nadają jej tajemniczości i specyficznego klimatu. Aury tajemniczości uliczce nadają wschody i zachody słońca. Wilgotna mgła znad Motławy potrafi stworzyć klimat godny najpiękniejszych obrazów.

Muzeum II wojny światowej

W tym miejscu historia staje się bliższa naszym czasom. Zobaczymy rekonstrukcje warszawskiej ulicy, multimedialne wystawy opowiadające o walce narodu polskiego na wszystkich frontach II wojny. Ilość, intensywność poszczególnych wystaw tematycznych wymagają kilkugodzinnego pobytu w muzeum. Zarezerwujmy sobie zatem czas!

Europejskie Centrum Solidarności

ECS to instytucja, która kultywuje pamięć o upadku komunizmu i zwycięstwu Solidarności. Stała wystawa przedstawia nie tylko historię Solidarności, genezę jej powstania, ale i inne ruchy opozycyjne w krajach komunistycznych. Nowoczesne ekspozycje, stworzone w oparciu o konstrukcje stalowe, przypominające stoczniowe doki i fragmenty kadłubów robią olbrzymie wrażenie.

Oczywiście, to tylko niektóre miejsca w Gdańsku, które warto odwiedzić. Warto dodać, że nie tylko śródmieście Gdańska ma swój urok. Właściwie każda z dzielnic może pochwalić się wyjątkowymi miejscami i zabytkami. Wrzeszcz, Oliwa, Jelitkowo, Stogi – wszędzie są wspaniałe miejsca godne polecenia. Musimy także pamiętać, że Gdańsk jest częścią Trójmiasta. Stąd wybrać się do Sopotu perły nadmorskich kurortów, do Gdyni – miasta z morza to żaden problem. Podmiejska kolejka zawiezie nas jeszcze dalej. Reda, Rumia, Wejherowo to miejscowości związane z kulturą, historią Kaszub i Polski. Cały region, całe Pomorze są warte odwiedzenia. A Gdańsk, który jest stolicą tej części naszej ojczyzny, jest perłą na mapie północnej Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here