Wielkopolski Park Narodowy: co warto o nim wiedzieć?

0
383
Wielkopolski Park Narodowy: co warto o nim wiedzieć?

Jest jednym z ciekawszych parków narodowych w naszym kraju, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Czym może nas oczarować Wielkopolski Park Narodowy? Dlaczego urlop na jego terenie może się okazać wspaniałą przygodą, i to nie tylko dla turystów-przyrodników, ale i dla miłośników historii?

Powodów, dla których warto lepiej poznać tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego, jest wiele. Park ten został utworzony w 1957 roku, a o jego popularności zadecydowały takie czynniki, jak bliskość Poznania i dobra baza noclegowa w okolicznych miejscowościach, ciekawa rzeźba terenu oraz bogaty świat fauny i flory. Ponieważ park ten obejmuje najpiękniejsze fragmenty Pojezierza Poznańskiego oraz Poznańskiego Przełomu Warty, wycieczki po jego terenie będą dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku wspaniałą przygodą. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w ich trakcie?
Zróżnicowana rzeźba terenu oraz liczne pamiątki po lodowcach są cechami najbardziej charakterystycznymi dla tego parku narodowego. Rynny, moreny, głębokie parowy oraz jeziora polodowcowe – oto najważniejsze elementy krajobrazu, z jakimi można się spotkać w tej części Wielkopolski. Ogromne wrażenie na turystach wędrujących po tym parku mogą też zrobić głazy narzutowe, w gronie których pojawiają się tacy giganci, jak słynny Kamień Leśników w rejonie Puszczykowa. Taką ciekawostką może się też pochwalić Osowa Góra, osiągająca 132 m n. p.m., na zboczach której w 1994 roku ustawiony został głaz narzutowy, sprowadzony tutaj z obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego. Głaz ten ma przypominać o Władysławie Zamoyskim – ostatnim właścicielu Kórnika oraz rozległych terenów, które obecnie znajdują się w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego.
A co ze światem fauny i flory? I tu na nudę nie można narzekać. Przyrodnicy mogą w czasie wycieczki po tym parku podziwiać wiele ciekawych roślin naczyniowych (występuje tu ponad 1100 gatunków) oraz mszaków i porostów. Glony, grzyby oraz wspaniałe zbiorowiska leśne – oto kolejne atrakcje przyrodnicze, które czekają na turystów w tym miejscu. Dominują tu sosny i dęby, nie brak tu jednak i takich drzew, jak modrzewie, jesiony, olsze i brzozy. Dumą parku jest bogaty świat owadów, ryb oraz płazów. Spotkać się tu można również z ryjówką oraz z bobrem. Wycieczki po parku będą też idealnym rozwiązaniem dla ornitologów, dla których jest to przede wszystkim obszar znany z występowania ponad 220 gatunków ptaków. Wiedzę na temat zwierząt i roślin Wielkopolski można poszerzyć w Jeziorach, a dokładniej – w Muzeum Przyrodniczym WPN. Będzie ono ważnym punktem w programie każdej wycieczki po tej części kraju oraz miejscem, w którym można zdobyć wiele cennych wiadomości w prosty i przyjemny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here