Gwarne, tętniące życiem miasto, pełne okazałych rezydencji i nowoczesnych biurowców – w taki sposób często postrzegana jest Warszawa. Miasto to może zaskoczyć nas jednak wieloma atrakcjami, w gronie których nie brak tonących w zieleni parków i ogrodów. Gdzie warto się wybrać, by nacieszyć się innym, spokojniejszym i bardziej naturalnym charakterem tego miasta?
Jednym z tych parków, którym w czasie wycieczki po Warszawie warto się dokładniej przyjrzeć, są Łazienki Królewskie. To jedno z najciekawszych miejsc na planie polskiej stolicy. Nie brak tu ciekawych zabytków i różnorodnych atrakcji, dzięki czemu każdy z nas będzie mógł w tym zielonym zakątku spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Ten zespół parkowo-pałacowy to nie tylko piękna szata roślinna oraz ciekawa zabudowa. To miejsce, które każdego z nas może oczarować swoją historią. Mimo poważnych zniszczeń, do których doszło tu w czasie II wojny światowej (kiedy to w parku stacjonowała artyleria przeciwlotnicza), park ten wciąż wzbudza zachwyt.
Wiadomo, że już w XVII wieku powstał tu pawilon kąpielowy, do czego do dziś nawiązuje nazwa całego założenia. W czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, stały się Łazienki letnią rezydencją władcy oraz jednym z najpiękniejszych miejsc na terenie Warszawy. Kąpielowy pawilon przemienił się w piękny pałac, wokół którego powstało wiele innych obiektów, spacerowych alejek oraz miejsc, idealnie nadających się do relaksu i wypoczynku. Pałac na Wodzie odegrał też istotną rolę w dziejach polskiej kultury i nauki, gdyż to właśnie w tym miejscu Stanisław August spotykał się z naukowcami i artystami w trakcie słynnych obiadów czwartkowych. Te spotkania miały istotny wpływ na kulturę polskiego oświecenia, przyczyniły się też w znacznym stopniu do rozwoju polskiej nauki. Do dziś jest to miejsce ważne dla polskiej kultury, gdyż Pałac na Wodzie służy nam obecnie jako placówka muzealna. W murach tej klasycystycznej budowli czekają na gości wspaniałe dzieła sztuki, którym w czasie wycieczki po Warszawie warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Do dziś, obok słynnego Pałacu na Wodzie, zachowały się takie obiekty, jak Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia oraz Pałac Myślewicki, w którym dawniej mieszkali królewscy urzędnicy. Nie brak tu również pamiątek z czasów, gdy Łazienkami Królewskimi władali Romanowowie. Z ich woli powstał tu m. in. budynek Podchorążówki, w którym od lipca 1815 roku mieściła się Szkoła Podchorążych. Dla miłośników polskiej historii, miejsce to jest niezwykle ważne. W szkole tej pracował przecież Piotr Wysocki – twórca tajnego związku patriotycznego oraz jeden z głównych bohaterów powstania listopadowego.
Innym, bardzo ważnym obiektem na terenie Królewskich Łazienek w Warszawie, jest pomnik Fryderyka Chopina. W okresie letnim organizowane są tu koncerty, dzięki czemu park ten staje się miejscem atrakcyjnym nie tylko dla miłośników architektury, ale i dla tych, którzy chcą się zrelaksować przy dobrej muzyce.