Świnoujście a Miedzyzdroje – wybierz jedno albo zobacz oba

0
369
Świnoujście a Miedzyzdroje – wybierz jedno albo zobacz oba

Przed nami urlop. Dobrze aby przywiezione z niego wspomnienia były tymi najlepszymi i inspirowały do spędzenia kolejnych wakacji w naszych okolicach. Świnoujście i Międzyzdroje to miasta bracia, leżące obok siebie nadmorskie kurorty oferują wiele atrakcji. Jeśli czytasz ten artykuł i jeszcze nie wyjechałeś nad morze, to jesteś tuż o krok od największych plaż w Polsce, fascynujących parków narodowych, kolorowych promenad, zapierających dech w piersi wschodów słońca, czy spokojnych zachodów. Pozwól przybliżyć mi kilka detali naprawdę wartych uwagi.

Plaże w Świnoujściu i Międzyzdrojach

Tytuł najszerszych plaż przypadł miastom nie bez kozery, sięgają one nawet 200 metrów. W 2013 roku plaża w Świnoujściu została uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie.

W Międzyzdrojach natomiast bardzo charakterystyczny element krajobrazu tworzą piętrzące się nadmorskie klify. Widok aż po horyzont – bezcenny. Do obserwacji polecamy wzgórze Gosań na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Wieczorami widać z niego słońce skąpane w pomarańczowej morskiej toni.

Wzgórze Gosań

Miasta i ich okolice

Równie piękny widok ujrzymy z molo w Międzyzdrojach. Historia pamięta rok 1884, gdy to drewniane molo było pierwszym w okolicy deptakiem. Po wielu rekonstrukcjach liczy niemal 400 metrów i jest uwielbianym miejscem na spacery dla wszelkich odwiedzających. Na dowód, że miasta położone są bardzo blisko siebie, światła latarni morskiej w Świnoujściu widoczne są z molo w Międzyzdrojach. Kolorowe promenady zapadają w pamięć każdego odwiedzającego. Czy jesteśmy na wyspie Wolin, czy na wyspie Uznam, każda promenada ma swoich fanów. Ta w Świnoujściu prowadzi równolegle do plaży, do której w każdej chwili można zejść. Promenada w Międzyzdrojach nosi natomiast miano Promenady Gwiazd. Wielu znakomitych gości odwiedzających miasto zostawiło tu odcisk dłoni. Często spotykany widok, to przymierzanie dłoni spacerowiczów do odlewu dłoni swojego ulubionego artysty. Pierwsze gwiazdy, które zostawiły po sobie pamiątkę to Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski czy Janusz Gajos. Tradycja ruszyła w 1996 roku.

Na uwagę zasługuje również bogactwo fauny i flory, które przyciąga w nadmorskie strony ekspertów botaniki, czy entuzjastów ornitologii. Woliński Park Narodowy mieści się w środkowo-zachodniej części Wolin. Rozległe sosnowo–bukowe lasy są żywym skarbem narodowym. Wiek drzew sięga 220 lat. Wiele zwierząt zadomowiło się między koronami, czy w ustronnej dziupli w pniu. Goście mogą spotkać tutaj prawdziwe okazy natury. Bielik Zwyczajny z rodziny jastrzębiowatych to przedstawiciel górzystych Himalajów, lecz w nadmorskim środowisku czuje się równie dobrze. Dominator przestworzy w zasięgu swych skrzydeł sięga 240 cm. Z mniejszym powodzeniem, spacerując wzdłuż wybrzeża natkniemy się na fokę szarą i morświna, które obrały sobie część rozległego wybrzeża jako idealny biotop do życia. W zamkniętej części rezerwatu można spotkać żubra – najpiękniejszego polskiego ssaka. Bramy parku narodowego otwarte są dla zwiedzających i w swojej ofercie mają wytyczone szlaki. Szlak czerwony znany jako „Szlak brzegiem Bałtyku” liczy 19 km – w skład atrakcji wchodzi wizyta w latarni morskiej, czy poznanie wioski letniskowej Wisełka. Inny przykład to szlak niebieski – 26-kilometrowa wycieczka. Na trasie Jezioro Turkusowe uważane za jedno z najpiękniejszych. Dla fanów ptactwa, warto odwiedzić moczary na wyspie Karsibór. Rezerwat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków mieści się na 180 ha podmokłych łąk. Zadomowionymi gatunkami są kania rdzawa, błotniak łąkowy oraz bielik.

Urlop to czas wypoczynku, ale i czas na zabawę. Jeśli jesteś gotów, żeby obrócić wszystko do góry nogami, to pora odwiedzić Domek na Dachu w Międzyzdrojach. Nie jest to błąd architektonicznej aranżacji terenu, lecz pomysł pozytywnie zakręconego małżeństwa swego miasta, które chciało pokazać walory regionu. Dom stojący na opak posiada drzwi, lecz wchodzi się dachem. Atrakcja dla dzieci, ale także dorosłych, którzy na co dzień mają dom na głowie. Mogą go mieć i tu ale już z uśmiechem i świetną zabawą. Domek stoi nieopodal promenady. Należy zaznaczyć, że w domu znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria do codziennego życia. Kolejną atrakcją jest Bałtycki Park Miniatur, gdzie poczujesz się jak Guliwer. Można zobaczyć wszystkie najciekawsze zabytki państw bałtyckich, zmniejszone w skali 1:25. Makiety dopracowane są przez profesjonalistów. Nauka przez zabawę – sprawdzona metoda pozyskiwania wiedzy. Tę można również nabyć w zakresie astronomii w lokalnym planetarium. Wyświetlane projekcje na profesjonalnym rzutniku tworzą istną odyseję kosmiczną. Repertuar jest nieprzebrany jak konstelacje gwiazd. W Ofercie Cuda Wszechświata, Lodowe Krainy czy Granice Układu Słonecznego. Dla nie bujających w obłokach proponujemy głębiny Oceanarium. Giganci wielkich akwenów upodobali sobie Międzyzdroje i tam znaleźli odpowiedni biotop do życia. W morskiej toni największą atrakcję stanowi młody rekin. Środowisko morskie oddzielone jest od odwiedzających wodnym lustrem.

Wracając na ziemię, punktem wartym uwagi turystów jest Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach. Jedna z największych tego typu placówek w Polsce ze śmietanką towarzyską całego globu. Aktorzy, muzycy, politycy czekają na wspólne zdjęcia!

Świnoujście i Międzyzdroje to znakomite kurorty wypoczynkowe dla zróżnicowanych odbiorców. Leżące tak blisko siebie, a jednak tak różne. Warto wspomnieć, że na tym terenie leży już granica niemiecka. Nie ma to jednak większego znaczenia. Stronę polską i niemiecką łączą wspólne linie autobusowe i kolejowe oraz najdłuższa w Europie przygraniczna ścieżka rowerowa. Dla turystów oddano do dyspozycji ponad tysiąc rowerów. Trasa rowerowa łącząca Świnoujście i Międzyzdroje liczy 55 kilometrów. Stopień trudności trasy określany jest jako łatwy. Nie można narzekać na zbyt dużą ilość wolnego czasu, czy nudę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here