Stolica Włoch – Rzym

0
460
Stolica Włoch – Rzym

Rzym jest stolicą pięknych Włoch. Rozciąga się malowniczo w samym centrum kraju, pomiędzy wzgórzami, dodającymi panoramie miasta kolorytu, nad rzeką – Tybrem.

Jest – jak na stolicę przystało, bardzo istotnym miejscem dla kraju. Znajdziemy tu zarówno wszelkie siedziby polityczne, największe firmy i konsorcja, banki i centra finansowe. Miasto stanowi kulturowy, polityczny i finansowy pępek Włoch. Dlatego też, władze miasta dokładają wszelkich starań o to, aby życie biegło tu na najwyższym poziomie. Traktując Rzym, jako wizytówkę kraju, dba się niezwykle mocno o to, aby robiło na gościach dobre wrażenie. I choć dla nas – uporządkowanych Polaków, zastany tam ład, może pozostawiać wiele do życzenia (Włosi z natury są raczej skłonni do rozgardiaszu), widać, że władze trzymają nad miastem pieczę.

Historia tego barwnego miasta sięga 800 roku p.n.e. Łatwo się więc domyślić, jak wiele śladów przeszłości, możemy tu zastać – o tym jednak przeczytacie w kolejnej zakładce.

Jak przystało na owe czasy, życie miasta było wówczas wyjątkowo burzliwe. Choć rozpoczęło się bardzo łagodnie – założona osada Latynów, skupiała swoje życie wokół wypasu owiec, następnie wokół handlu solą, która była bardzo cennym surowcem, a w obecnym Rzymie było jej pod dostatkiem (wydobywana była z ujścia Tybru, ze znajdujących się tam solanek), bardzo szybko okazało się, że nie obejdzie się bez wojen i walk. Nie obce historii byli kolejni władcy, z których każdy wsławił się czymś na kartach historii – a co za tym idzie, pojawiały się intrygi, ciekawostki i mnóstwo zawiłych wydarzeń.

Przez kolejne wieki, dzieje miasta układały się różnie. Barwnej historii poświęcone są całe tomy książek, nie sposób opisać jej w kilku zdaniach, to też, nie będziemy nawet podejmować takiej próby.

Starożytny Rzym jest absolutnie wart poznania, pobyt w tym mieście zdecydowanie ku temu skłania – poznając jego kolejne tajemnice, mamy ochotę wiedzieć więcej i więcej.

Nowożytna historia Rzymu sprowadziła także wiele burzliwych wydarzeń na barki miasta, ale i tu nie podejmiemy się próby ich opisania. Były to losy zbyt mocno obfitujące w bogate historie, aby zamykać je w jednym akapicie.

Miasto, oprócz bogactwa historycznego, stanowi też gratkę dla miłośników słońca – choć we Włoszech znaleźć można wiele kurortów, Rzym właściwie przez cały rok tętni życiem. Nie ma pory roku, w której miasto świeciłoby pustkami. Zapewne turystów przyciąga także Watykan, który – choć mieści się w samym sercu Rzymu – stanowi odrębne państwo. Ale to nie jedyna atrakcja.

Zalety, atrakcje i bogactwo tego malowniczego i pięknego miasta, w połączeniu z gościnnością mieszkańców i wyjątkowo przyjazną dla turystów atmosferą to atuty, które wysuwają Rzym na zdecydowane prowadzenie wśród miast, które każdy z nas powinien w swoim życiu poznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here