Śląskie zamki i pałace: Czocha

0
335
Śląskie zamki i pałace: Czocha

Zamek Czocha to jedna z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zarazem budowli, jakimi może nas oczarować Dolny Śląsk. Zamek ten kusi tajemnicami, nic więc dziwnego, że miłośnicy przygód i historii tak chętnie czynią z tego zabytku główny cel swej wycieczki. Na czym polega wyjątkowość tego obiektu? Dlaczego warto poświecić mu uwagę?

Zamek Czocha to budowla, która intryguje swym położeniem oraz malowniczą okolicą. Budowla ta dumnie wznosi się na gnejsowych skałach nad Zalewem Leśniańskim, utworzonym na rzece Kwisie w początkach XX wieku. Piękne widoki sprawiają, że wycieczki w rejonie zamku stają się nie lada gratką dla każdego miłośnika zabytków i pięknych widoków.

Turystów do odwiedzenia tego zamku zachęca również jego historia, w której nie brak ciekawych i tajemniczych wydarzeń. Dzieje tej budowli zaczynają się w połowie XIII wieku, kiedy to na pograniczu Śląska i Łużyc wzniesiono pierwszy obiekt o charakterze obronnym. Inicjatorem jego budowy był Wacław I – król Czech. W 1319 roku zamek, jako posag, trafia w ręce Henryka I jaworskiego, a następnie księcia świdnicko-jaworskiego, Bolka II Małego. Po śmierci Bolka i jego żony Agnieszki, zamek Czocha ponownie stał się własnością Czech. Od tej pory władają nim rycerskie i szlacheckie rody, w tym przedstawiciele rodzin von Dohn i von Kluks.

Ważnym okresem w dziejach zamku jest wiek XX. W 1909 roku zamek Czocha staje się własnością Ernsta Gutschowa, drezdeńskiego producenta cygar. To dzięki niemu zamek zostaje przebudowany przez berlińskiego architekta, Bodo Ebhardta w taki sposób, by nadać mu wygląd zbliżony do tego, jaki zachował się na rycinach z XVIII wieku. W okresie II wojny światowej miała tu działać szkoła szyfrantów Abwehry, tu miała być również ukryta maszyna, dzięki której można było czytać radzieckie depesze.

Po II wojnie światowej zamek Czocha stracił znaczną część swego wyposażenia. Sporo zniszczeń wiązało się też z faktem, iż z zamku uczyniono na pewien czas miejsce zakwaterowania dla uchodźców z Grecji. Dopiero w latach 90-tych XX wieku zamek stał się atrakcją turystyczną, a urządzony w jego murach hotel szybko zyskał sławę. Dzięki kręconym tu filmom, m. in. takim jak “Gdzie jest generał”, “Wiedźmin” czy “Tajemnica twierdzy szyfrów”, zamek ten stał się dla wielu osób jeszcze bardziej atrakcyjnym celem wycieczki. Z pewnością warto poświecić mu swój czas i zwiedzić jego wnętrza. Dzięki temu można nacieszyć się widokiem pięknych pomieszczeń, a jednocześnie poznać wiele ciekawych historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here