Skarby Toskanii: z wizytą w Cortonie

0
345
Skarby Toskanii: z wizytą w Cortonie

Malownicza Toskania to kraina pełna historycznych miast i wspaniałych zabytków. Wycieczki po tej krainie z pewnością nie powinny ograniczać się do wizyty we Florencji oraz Sienie, gdyż i w mniejszych ośrodkach miejskich czekają na turystów bezcenne zabytki i wspaniałe atrakcje turystyczne. W gronie miast, które z pewnością zasłużyły na uwagę turystów, znalazła się Cortona. Przyciąga ona już samym swym położeniem, a rewelacyjne widoki na okolicę stały się jednym z jej największych atutów. Jest to jednocześnie miasto, które może się pochwalić ciekawymi budowlami oraz muzeami. Na które z tutejszych atrakcji koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie wycieczki?
Cortona to przede wszystkim historyczna zabudowa, która przyciąga tych turystów, dla których możliwość spacerowania po średniowiecznych uliczkach jest nie lada gratką. W gronie zabytków, które można zobaczyć w czasie takiego spaceru, wyróżnia się renesansowy kościół Santa Maria del Calcinaio. Jest ona znana przede wszystkim z cudownego wizerunku Matki Boskiej, który przyciąga do Cortony i pielgrzymów, i turystów. Wspaniałym zabytkiem sakralnym jest również tutejsza katedra, przy której powstało Muzeum Diecezjalne. To placówka, którą z pewnością warto zwiedzić w czasie pobytu w mieście. Wspaniała kolekcja włoskich obrazów oraz ekspozycja, dzięki której można poszerzyć swą wiedzę na temat sztuki sakralnej to czynniki, dzięki którym to muzeum cieszy się ogromnym uznaniem. Najcenniejszym eksponatem jest tu jednak rzymski sarkofag, pochodzący najprawdopodobniej z II wieku n. e. Drugie muzeum, które przyniosło sławę Cortonie, specjalizuje się z kolei w sztuce etruskiej. Prezentowane tu eksponaty pozwalają lepiej poznać długą historię miasta, są też wielką atrakcją dla każdego miłośnika historii oraz sztuki. Biżuteria etruska, wazy oraz zabytkowe urny to najciekawsze kolekcje, które zgromadzono i w ciekawy sposób zaprezentowano w tej placówce. Nie można też pominąć tak ciekawego obiektu, jakim są ruiny dawnej fortecy. Jej powstanie wiąże się z Medyceuszami – rodem wyjątkowo ważnym dla historii Toskanii, z którego działalnością można się spotkać na terenie wielu miast w tej części państwa włoskiego. Forteca w Cortonie jest jedną z ciekawszych pamiątek, a na jej wartość wpływa też fakt, iż na jej terenie można ujrzeć nie tylko średniowieczne fortyfikacje, ale i te, które pamiętają jeszcze czasy etruskie. Ruiny fortecy są jednocześnie rewelacyjnym punktem widokowym. Podziwiana stąd Toskania prezentuje się wspaniale, a przy odrobinie szczęścia można też ujrzeć skrawek sąsiedniej Umbrii.
Wspaniała Toskania zaskakuje swym bogactwem, a w czasie wycieczki po tej krainie każdy z nas znajdzie dla siebie moc atrakcji. W Cortonie czeka wiele ciekawych zabytków, które pozwalają lepiej poznać tę część państwa włoskiego i zapoznać się z jego kulturą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here