Route 66 – Co możemy zobaczyć na najważniejsze trasie w Stanach Zjednoczonych?

0
239
Route 66 – Co możemy zobaczyć na najważniejsze trasie w Stanach Zjednoczonych?

Popularnie nazywana Droga Matką, otwarta w 1926 r. trasa licząca 3939km pierwotnie łączyła Chicago z Los Angeles. W 1936 roku przedłużona została do Santa Monica. Nie ulega wątpliwości, że Droga 66 jest najchętniej i najczęściej opisywaną drogą w USA. To bohaterka niezliczonych opowieści, książek, piosenek oraz filmów. Dla motocyklistów niewątpliwie jest to film Dennisa Hoppera – „Easy Rider”, który w latach 60 spotkał się z ogromnym oddźwiękiem i był prawdopodobnie najlepszą reklamą kontrkultury lat 60tych, jaka pojawiła się w kinach samochodowych. Dziś, odcinki U.S. Route 66 przebiegające przez strany Illinois, Nowy Meksyk i Arizonę w 2005 roku zostały uznane za Narodową Drogę Krajobrazową o nazwie Historic Route 66. Łączna długość drogi na tych odcinkach wynosi 2269,2 km i stanowi popularną atrakcję turystyczną. Route 66 to także słynne reklamy Burma Shave’a, charakterystyczne neony, stacje benzynowe z pełna obsługą oraz bary z domowymi obiadkami i szarlotkami.

Phoenix

Nazywane Doliną Słońca, jest jednym z największych miast USA oraz stolicą stanu Arizona. Współczesne miasto założone w 1867 roku zamieszkuje 3 mln ludzi. Lokalizacja miasta w takim miejscu, na gorącej i niedostępnej pustyni nie jest przypadkowa. Już w latach 1100-1450, lud Hohokam zdołał okiełznać pustynię i panujący tu bezlitosny upał budując kanały nawadniające. Założyciel współczesnego Phoenix, Jack Swilling, korzystając z wiedzy pozostawionej przez rdzenne ludy Ameryki po prostu odkopał zasypane kanały. Otoczone górami, na wschodzie pasmami Four Peaks i Superstition Mountains, na południowym wschodzie Sierra Estrella zaś na północy Camelback Mountains wprost zachwyca swoim położeniem.

Sedona

To malowniczo położone miasto, często nazywane Red Rock Country jest otoczone przez czerwone skały – monolity o fantazyjnych kształtach i nazwach jak Coffeepot czy Thunder Mountain. Na północnym krańcu miasta znajduje się Oak Creek Canyon, w którym podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki oraz wspaniałe przepaści. Majestatyczna sceneria czerwonych skał i wiecznie zielona roślinność to tylko dwa z wielu powodów świadczących o wyjątkowości tego miejsca. Naturalne piękno Sedony, położonej w sercu dzikiej przyrody jest niezwykłe z dowolnej perspektywy.

Monument Valley

Położona w granicach rezerwatu Indian Navajo, zawdzięcza swoją nazwę imponującym piaskowcowym formacjom. Wzgórza, iglice i wieże – geologiczne pomniki, są wynikiem tysiącleci erozji i wypiętrzeń. Czerwone piaskowcowe klify i wieże pochodzą z okresu permu i powstały około 160 milionów lat temu. Dolina Pomników to więcej niż tylko park czy rezerwat przyrody, jest ona domem dla ludzi Navajo, którzy zachowali swoje tradycje, swój język, formy sztuki oraz pasterski sposób życia w harmonii i szacunku do ziemi . Ludzie Navajo mieszkali na tym obszarze od wieków, świetnie radząc sobie z surowym klimatem i trudnym terenem.
W 1938 roku John Ford i John Wayne nakręcili „Dyliżans”-film, który pierwszy zwrócił uwagę przedstawicieli przemysłu filmowego i turystycznego na Monument Valley. Od tego czasu dolina stała się symbolem pogranicza oraz głównym tłem większości westernów a także ulubionym miejscem dla fotografów. Dzisiaj, Monument Valley jest chroniona jako Navajo Tribal Park a przez jej środek biegnie droga, prowadząca w pobliżu kilku najbardziej znanych wzgórz i wież.

Antelope Canyon

Wycieczka do tej inspirującej „rzeźby w kamieniu” jest czymś nieocenionym dla fotografów amatorów jak i profesjonalistów. Kanion Antylopy, zwany też często Corkscrew Canyon (Kanionem Korkociągu) to zaskakujące arcydzieło natury. Powstawał przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych przez turystów kanionów na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Najdogodniejszą porą dnia na zwiedzanie kanionu są godziny przedpołudniowe, ponieważ wtedy można zaobserwować charakterystyczne snopy światła wpadające przez szczyt Antelope.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu

Został utworzony w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków narodowych USA. Swoim terenem obejmuje Wielki Kanion Kolorado – przełom rzeki Kolorado, uważany za jeden z naturalnych cudów świata. W 1979 roku park wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Siedziba główna parku mieści się w Grand Canyon Village, niedaleko od południowego wjazdu, w którym znajdują się także najpopularniejsze punkty widokowe. Wzdłuż około 30 mil południowej krawędzi biegnie droga, dzięki czemu ogrom i piękno Wielkiego Kanionu podziwiać można z wielu punktów widokowych.

Las Vegas

Przez wiele lat po legalizacji gier hazardowych w 1931 r. Las Vegas było sennym miastem na pustyni. Potrzeba było wizji i żelaznej ręki gangstera Bugsy Siegela, by zamienić je w rozświetloną neonami jaskinię hazardu. W 1946 r. Siegel otworzył w Las Vegas Flamingo Hotel, nie szczędząc pieniędzy na luksusowy wystrój i różową, podświetlaną neonami fasadę. Z punktu widzenia nałogowego gracza Las Vegas dzieli się na część zwaną The Strip, gdzie nowoczesne hotele imitujące Wenecję, Rzym, Paryż czy egipskie piramidy, prześcigają się w spełnianiu najbardziej ekstrawaganckich zachcianek gości oraz Downtown (centrum) – czyli stare Las Vegas.

Park Narodowy Joshua Tree

Park Narodowy Drzew Jozuego (Joshua Tree National Park), położony jest w Kalifornii, na styku pustyni Sonora i Mojave. Ma powierzchnię ok 320 tys ha. Założony został w roku 1936. Trzy czwarte jego powierzchni stanowią rezerwaty. Park chroni charakterystyczne ekosystemy pustyń Kalifornii. Ze względu na jego pustynny charakter, większość zwierząt żyjących w parku prowadzi nocny tryb życia, w ciągu dnia szukając schronienia przed promieniami słońca w cieniu lub pod ziemią. Ślady obecności ludzi na obecnym obszarze Parku Narodowego Joshua Tree sięgają co najmniej 5000 lat wstecz. Nazwa parku pochodzi od Jukki krótkolistnej (Yucca brevifolia Engelm.), nazwanej przez mormonów drzewem Jozuego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here