Porec. Chorwacka perełka na Istrii

0
376
Porec. Chorwacka perełka na Istrii

Półwysep Istria jest jednym z ciekawszych regionów turystycznych w Chorwacji. Nie brak tu ciekawych miejsc, zaś turyści mogą skorzystać tu zarówno z pięknych plaż, jak i możliwości pobytu w uzdrowiskach o światowej sławie. Istria to również piękne miasta, zaś jednym z najciekawszych jest Porec. To jeden z najważniejszych ośrodków wypoczynkowych, który może konkurować z Opatiją oraz Dubrownikiem. O jego atrakcyjności decydują liczne zatoczki oraz zalesione wzgórza, zaś liczne hotele, ośrodki wypoczynkowe i pola kempingowe sprawiają, że noclegi znajdzie tu dla siebie każdy podróżnik.
W miejscu obecnego miasta istniała dawniej iliryjska osada, na terenie której w II wieku p. n.e. Rzymianie założyli swą kolonię. W późniejszym okresie pojawili się tu Goci, później władzę nad terenem tym sprawowało Bizancjum. Rządzili tu również Frankowie, zaś od XIII wieku miasto znalazło się pod panowaniem Wenecji. Obszar miasta należał również do Włoch oraz Austrii, stając się z czasem jednym z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji.
Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym miejscu?
Warto zajrzeć na główny plac miasta z barokowym kościołem Matki Boskiej Anielskiej oraz przyjrzeć się pozostałościom dawnych murów obronnych. Przy ulicy Dekumanova zachowało się zaś sporo zabytkowych domów, zarówno gotyckich, jak i romańskich. Ciekawy jest również sam układ urbanistyczny starego miasta, który zachował się z okresu rzymskiego.
Kolejnym ciekawym zabytkiem jest bazylika biskupa Eufrazego, która powstała w VI wieku. To jeden z najcenniejszych zabytków sztuki bizantyjskiej, zaś jej wnętrze zdobią piękne mozaiki. Tu znajduje się również kaplica z sarkofagiem św. Maura, zaś wieża z dzwonnicą stanowi doskonały punkt widokowy. Warto zajrzeć do tej bazyliki w czasie, gdy odbywają się w niej koncerty organowe.
Warto również zajrzeć do miejscowego portu, z którego można wybrać się na wyspę św. Mikołaja. Jej największą atrakcją jest magnacka rezydencja z XVIII wieku, która obecnie służy jako hotel.
Ciekawe są również okolice miasta, zaś szczególną karierę robią dwa kompleksy turystyczne. To Niebieska i Zielona Laguna, w których na turystów czekają nie tylko kwatery o zróżnicowanym standardzie, ale i liczne atrakcje. Jazda konna, żaglówki, nurkowanie oraz korty tenisowe to tylko kilka najpopularniejszych rozrywek, którymi kuszą owe kompleksy.
W odległości zaledwie 20 kilometrów od miasta znajduje się Motovun z cennym zabytkiem – jedną z najstarszych cytadel na Istrii. Warto odwiedzić również miejscowość Pazin, która dawniej pełniła rolę granicznego miasteczka. Ta miejscowość do dziś zachowała austriacki charakter, zaś jej najcenniejszym zabytkiem jest twierdza germańskich książąt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here