Oszczędzanie nie takie proste

0
401

Od jakiegoś czasu jesteśmy epatowani przeróżnego rodzaju informacjami jak możemy oszczędzać, że warto oszczędzać i że zawsze znajdzie się sposób aby odłożyć parę złotych każdego miesiąca. Nie do końca jest to prawda ale jeżeli ktoś tylko może to naprawdę warto oszczędzać a najlepiej jeżeli ktoś ma małe pieniądze, założyć rachunek oszczędnościowy i składać na nim każdy grosz.

Trzeba jednak od razu podkreśli że rachunki oszczędnościowe nie są teraz zbyt dobrze oprocentowane i tylko jedne bank, mianowicie bank bgż optima ma w miarę przyzwoite oprocentowanie swojego rachunku w wysokości 4%. Drugi w kolei bank bank millennium oprocentowało swój rachunek oszczędnościowy na 3,5 procenta, ale trzeci w kolejce multibank zaproponował oprocentowanie w wysokości już tylko 1,3%. Pod drodze pierwsze w rankingu banki maja wiele ofert konto oszczędnościowych z różnych oprocentowaniem ale wszystkie powyżej 3 %.

Jednakże powinniśmy zadać sobie pytanie czy tylko oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest ważne przy wyborze jak najkorzystniejsze konta. Z pewnością oprocentowanie jest bardzo ważne dla nas ale warto też zwrócić uwagę czy jest ono stałe czy zmienne oraz na inne elementy takie jak chociażby bezprowizyjne wypłaty z rachunku oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek czyli dopisywania odsetek do kapitału zgromadzonego na rachunku. Warto też przy tym zaznaczyć że podobnie jak lokaty bankowe rachunki oszczędnościowe są również pod opieka bankowego funduszu gwarancyjnego, a więc pieniądze na nich zgromadzone nie tracą na wartości.

Z pewnością jednak jeżeli ktoś ma nieco większe pieniądze postawi na lokaty bankowe które są o wiele wyżej oprocentowane i tym samym większy mamy z nich zysk. Ale większe pieniądze to znaczy mieć odłożone co najmniej kilkaset złotych, nio i nie można na lokaty bankowe stale wpłacać żadnych pieniędzy ani tym bardziej wycofywać z nich gotówkę ponieważ utraci się odsetki.