Wielkopolski Park Narodowy położony jest ok. dwadzieścia kilometrów na południe od Poznania. Został założony w 1957 roku z inicjatywy lokalnego działacza i przyrodnika, Adama Wodziczki. Obecnie obejmuje on obszar 76 kilometrów kwadratowych. Na terenie parku narodowego znajdują się wytyczone trasy spacerowe i rowerowe. Dla wielu Poznaniaków obszar ten jest swego rodzaju łonem dziewiczej przyrody, do której mogą uciec, kiedy poczują się przytłoczeni życiem w zatłoczonym, głośnym mieście.
Co chroni Wielkopolski Park Narodowy?
W Wielkopolskim Parku Narodowym chronione są przede wszystkim dziewicze systemy leśne położone na charakterystycznym terenie ukształtowanym w czasie ostatniego zlodowacenia. Przez obszar parku narodowego wiedzie m.in. najdłuższy w Wielkopolsce oz, jedna z typowym form glacjalnych. Wrażenie robią krystalicznie czyste, również polodowcowe jeziora. Największe z nich, Jezioro Góreckie skrywa nawet w sobie ciekawą osobliwość. Na wyspie położonej na tym akwenie rozpościera się zameczek Klaudyny Potockiej. Niestety nie prowadzi do niego żaden z most, ale można łatwo wypatrzeć go z brzegu. W parku narodowym żyje wiele gatunków flory i fauny, niektóre szczególnie rzadkie. Znajdzie się tutaj 40 gatunków ssaków czy też 200 gatunków ptaków. Wśród mniejszych zwierząt, szczególnie istotne jest występowanie unikalnych chrząszczy takich jak jelonek rogacz czy też kozioróg dębosz. Największą atrakcją Wielkopolskiego Parku Narodowego musi jednak zostać wszechobecna dzikość, którą wręcz czuć w powietrzu. Człowiek może odnieść wrażenie, że podczas wizyty w parku jest gościem, a jego gospodarzem – natura.
Jakie bazy wypadowe w Wielkopolski Park Narodowy?
Siedziba dyrekcji parku narodowego mieści się w Jeziorach. Najlepszą bazą wypadową na wycieczki do tego chronionego lasu jest podpoznańskie miasto Mosina. Dojazd tam z Poznania zajmie ok. pół godziny samochodem lub koleją. W Mosinie, na polodowcowym wzgórzu, znajduje się wieża widokowa, z której z góry można obserwować rozległe okoliczne systemy leśne. Niedaleko wieży swój początek biorą także liczne ścieżki spacerowe – z łatwością można ułożyć zgrabną pętle. Zostawić samochód można na parkingu pod wieżą widokową, który jest, co ucieszy turystów, darmowy. W bezpośredniej bliskości znajduje się także inna lokalna atrakcja – mosińska plaża nad jeziorem. Na ścieżki leśne łatwo jest się dostać również z pobliskiego Puszczykowa – tam również znajduje się stacja kolejowa. Doskonałe powietrze w parku narodowym spowodowało, że u podnóża lasu, na morenowym zwiększeniu działa obecnie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc im. St. Staszica w Ludwikowie. Kuracjusze w tej placówce mają możliwość spacerowania i cieszenia się z piękna przyrody.