Turystyka górska jest jednym z najpopularniejszych sposobów aktywnego spędzania czasu. Polska dysponuje wieloma pasmami górskimi, których malownicze krajobrazy, ogromna zmienność i niepowtarzalność, a także bliskość i dzikość przyrody przyciąga niejednego miłośnika, a także amatora fizycznych, jak i estetycznych doznań. Nie ma w tym nic dziwnego, że co roku góry przechodzą istne oblężenie, zaś wielu turystów przemierza dziarsko malownicze szlaki z zamiarem zdobywania górskich szczytów. Piesza turystyka posiada wiele atutów, jest bardzo przyjemna, ale też i wymagająca pod względem fizycznym i strategicznym, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować.
Woda najlepsza na szlaku
W górach powinniśmy zawsze mieć przy sobie zapasy jedzenia i wody, ponieważ wędrując stromymi i często trudnymi szlakami, jesteśmy narażeni na wzmożony wysiłek fizyczny, a co za tym idzie utratę energii i płynów. Podczas energicznego marszu pocimy się, regulujemy tym samym temperaturę naszego ciała i wzbraniamy się przed nadmiernym przegrzaniem. Jednak utrata wody i soli mineralnych wraz z potem oznacza, że systematycznie powinniśmy uzupełniać ich braki. W jaki sposób robić to najskuteczniej? Najlepszym rozwiązaniem na górskim szlaku będzie butelka niegazowanej wody mineralnej. W doskonały sposób ugasi ona nasze pragnienie, a odpowiednia zawartość mikroelementów, takich jak sód, potas czy wapń uzupełni niedobór elektrolitów, jakie straciliśmy przy wzmożonej wędrówce pieszej. Pamiętajmy, że na szlaku możemy spędzić wiele godzin w ciągu dnia, zdarzają się też sytuacje niezaplanowane, jak np. burza, które mogą zmusić nas do przedłużenia naszego pobytu na trasie.
Dlatego też powinniśmy być zaopatrzeni w odpowiednią ilość wody, tak byśmy systematycznie mogli ją uzupełniać. Jeśli bowiem wody zabraknie nam na koniec wędrówki, może to skutkować bardzo groźnym odwodnieniem, które szczególnie w upalne dni może być dla naszego organizmu bardzo niebezpieczne. Jeśli doprowadzimy do odwodnienia, z całą pewnością zabraknie nam siły do dalszej wędrówki. Funkcje mięśni szkieletowych ulegają upośledzeniu, to zaś pociąga za sobą duże trudności w kontynuowaniu marszu. Jeśli dostarczymy do organizmu zbyt mało płynów, prowadzi to do zwiększenia lepkości krwi, staje się ona zatem gęstsza, a serce pracuje ciężej. Nasze samopoczucie pogorszy się, a dodatkowo możemy poczuć nieprzyjemne bóle głowy.
Jakie napoje zabierać na szlak: co oprócz wody
Oprócz wody mineralnej, na szlak możemy zabrać ze sobą termos z ciepłą herbatą, która nawet w lecie podczas załamania pogody może skutecznie nas rozgrzać i dodać nam sił. Jeśli lubimy napoje izotoniczne, również możemy zabrać je ze sobą w pieszą wędrówkę. Uzupełnią one elektrolity, które tracimy wraz z potem.
Chodzenie po górach to ogromny wysiłek porównywalny do intensywnego zestawu ćwiczeń na siłowni. W sytuacji tej jesteśmy szczególnie narażeni na odwodnienie, dlatego pamiętajmy, by zawsze zabierać ze sobą na szlak co najmniej jedną butelkę wysoko zmineralizowanej wody niegazowanej i regularnie nawadniać nasz organizm.