Motorew z pazurem – Derbi Senda 50

0
1334

Derbi Senda to jeden z najlepiej znanych motorowerów typu enduro przeznaczonych dla typowych zapaleńców jazdy wyczynowej po przeróżnym terenie.

Senda jest bardzo popularnym motorowerem przeznaczonym do jazdy terenowej,a jej historia sięga już wielu lat. Od swojego debiutu stawała się ona motorowerem kultowym,ponieważ była bardzo chętnie kupowana przez wszystkich fanatyków jazdy terenowej. Do wyboru mamy klika wersji jedne bardziej do jazdy terenowej inne do zwykłej jazdy po drogach utwardzonych.

Derbi Senda wygląda świetnie,a jego wygląd od pierwszej edycji,nie został prawie w ogóle zmieniony. W najnowszej edycji Sendy przebudowany został przód na taki,który wygląda nowocześniej i nadaje mu wrażenia lekkości. Całość wygląda na lekką i zwinną,a nawet taka jest,ponieważ waży tylko 94Kg.

Jest dosyć wysoka,więc osoby niskiego wzrostu mogą mieć problemy z jazdą na niej,ale osoby powyżej 170cm wzrostu powinny już bezproblemowo się nią poruszać. Senda z daleka sprawia wrażenie masywności,lecz z bliska widzimy to,że nie jest zbyt szeroka oraz jej cieniuteńkie opony,które wyglądają prawie jak rowerowa,ale dzięki nim powinno się lepiej jeździć w terenie.

Silnik to dwusuwowa,jednocylindrowa jednostka o pojemności 50cm3 oraz stopni sprężania wynoszącym 11,5:1. Dzięki zastosowaniu sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów jest on bardzo żwawy i ma siłę do poruszania motorowerem nawet w ciężkim terenie. Do smarowania silnika zastosowano automatyczny mikser,który niestety nie daje nam pewności odpowiedniego smarowania.

Zawieszenie przednie to 41 mm widelec konwencjonalny o skoku wynoszącym 195 mm,a z tyłu wahacz aluminiowy typu monoshock z regulacją napięcia wstępnego, skok koła 182 mm. Przednie hamulce to 260 mm. tarcza z podwójnym zaciskiem tłoka,a tarcza tylna ma średnicę wynoszącą 220 mm.

To na jakich kołach będzie stał nasz motorower zależy od tego jaką wersję Sendy wybierzemy „R” czy „SM”. W wersji R z przodu mają wymiary – 80/90×21 ,a z tyłu – 110/80×18; ,a w wersji SM z przodu 100/80X17,a z tyłu 130/70X17 ,na których założone są opony cenionej firmy Vee Rubber.

Derbi Senda jest idealnym wyborem dla osób lubiących jazdę terenową,ale osoby lubiące jazdę po drogach utwardzonych nie powinni być zwiedzeni,ponieważ jest to lekki i zrywny motorower. Jeśli wybierzemy Sendę na pewno nie będziemy zawiedzeni,ponieważ Senda to już klasyk,a biorąc pod uwagę jego popularność na pewno nie zabraknie nam części i pomocy od innych użytkowników tego zacnego motocykla.