Wybierając się w góry, nawet te mniej wymagające, warto sporządzić listę rzeczy, jakie powinny się znaleźć w naszym plecaku. Nie chodzi tutaj o kupowanie każdego survialowego gadżetu czy drogiej odzieży, ale nie można też iść w góry bez żadnego przygotowania. Stawką jest tutaj przede wszystkim nasze zdrowie i życie, ale także dobre wspomnienia i satysfakcja z udanej wyprawy.
W wakacje częściej niż zwykle decydujemy się na spontaniczne wyjazdy. Jednak szybka decyzja może dotyczyć wyboru miejsca lub daty wyjazdu, jeśli chodzi o ekwipunek – nie warto kompletować go w pośpiechu. Porządna odzież czy obuwie sportowe to zakupy na lata, można więc zainwestować w nie więcej pieniędzy.
Obuwie
To jedna z ważniejszych kwestii w przypadku górskich wypraw. Porządne buty powinny zapewnić przede wszystkim stabilność stopy, przyczepność do podłoża i odpowiednią amortyzację.
Do wyboru mamy tutaj 2 rodzaje obuwia – niskie buty trekkingowe oraz buty z wysoką cholewą.
Wysokie buty, które zapewniają dodatkową stabilizację kostki, są polecane przede wszystkim na trudne górskie szlaki takie jak w Tatrach czy Bieszczadach. Tam na stromych podejściach i kamienistym terenie bardzo ważna jest ochrona stawu skokowego, jak i dobra przyczepność podeszwy.
Przy mniej wymagających trasach górskich bardzo dobrze sprawdzi się typowe, niskie obuwie trekkingowe, które cechuje się większa uniwersalnością – świetnie nada się nawet na dłuższe spacery po mieście czy w parku, gdyż jest lekkie i przewiewne.
Warto też zwrócić uwagę na obecność membran (np. goretexu), które zapewnią butom praktycznie pełną nieprzemakalność. Niestety najczęściej odbywa się to kosztem mocno ograniczonej oddychalności, dlatego też na typowo letnie wyprawy czasem lepiej wybrać model bez membrany.
Jeśli chodzi o obuwie na długie trasy ważne jest, aby było one dobrze rozchodzone i dopasowane do naszych stóp – w przeciwnym wypadku może się to skończyć bolesnymi odciskami, a czasem nawet kontuzjami na szlaku.
Odzież
Idąc w góry, zawsze powinno się mieć dodatkową warstwę ciepłej odzieży. Nawet jeżeli panuje upalny dzień, to w plecaku należy mieć ze sobą ciepłą bluzę, sweter lub polar, a także kurtkę, która zapewni ochronę przed deszczem.
Pogoda w górach jest bardzo zmienna, a po zachodzie słońca odczuwalna temperatura znacznie się obniża, dlatego nawet w okresie letnim noce na szlaku potrafią być bardzo chłodne.
W lecie powinniśmy pomyśleć też o odpowiednim nakryciu głowy, które ochroni nas przed słońcem – może to być czapka z daszkiem, kapelusz czy nawet zwykła chusta.
W chłodniejsze dni poza kompletem ciepłej odzieży, w plecaku obowiązkowo powinna się znaleźć czapka zimowa oraz rękawiczki.
Prowiant i woda
Na szlaku zawsze powinno się mieć ze sobą odpowiedni zapas prowiantu i wody. Nawet jeżeli planujemy obiad w schronisku, to zawsze należy założyć, że po drodze może się coś wydarzyć, a wtedy będziemy potrzebować dodatkowej porcji energii dla naszego organizmu.
Dlatego w plecaku warto mieć ze sobą kanapki, batoniki proteinowe, czekoladę czy owoce (na przykład banany), które w szybki i prosty sposób dostarczą odpowiednich składników odżywczych.
Chodzenie po górach to ogromny wysiłek grożący odwodnieniem, dlatego należy mieć przy sobie konkretny zapas wody i regularnie nawadniać swój organizm.
Ekwipunek
W obowiązkowym ekwipunku na szlak powinny znaleźć się także:
apteczka (a w niej: bandaże elastyczne, jałowe opatrunki, plastry, woda utleniona, rękawiczki jednorazowe),
nóż lub scyzoryk wielofunkcyjny – pozwoli przygotować posiłek, rozpalić ogień, a nawet zbudować schronienie w razie potrzeby,
latarka i komplet zapasowych baterii – w górach szybko zapada zmrok, dlatego też konieczne jest, aby zawsze mieć ze sobą sprawne źródło światła,
ogień (zapałki, zapałki sztormowe, zapalniczka, krzesiwo) – umożliwią rozpalenie ogniska, które pozwoli przygotować posiłek jak i ogrzać się w trudnych sytuacjach,
nawigacja (kompas, mapa, GPS, przewodnik po szlaku) – ze szlakiem i topografią terenu zawsze powinno się zapoznać przed wyruszeniem w trasę, a podczas wędrówki zawsze należy mieć cokolwiek, co pozwoli nam na ustalenie naszej pozycji i ewentualne obranie właściwego kierunku,
telefon – powinien być zawsze naładowany i dostępny pod ręką, by w razie czego móc wezwać pomoc.
(601 100 300 – numer ratunkowy w górach TOPR i GOPR).
W przypadku smartfonów warto wyłączyć wszystkie zbędne aplikacje, które mogą nadmiernie zużywać energię. Przy dłuższych trasach można pomyśleć tez o zapasowej baterii, ładowarkach solarnych lub dodatkowych bankach energii.
folia termiczna – chroni przed wyziębieniem organizmu w krytycznych momentach,
gwizdek – praktyczny gadżet, który może uratować nam życie w trudnych sytuacjach.