Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

0
416

Kremy, zbilansowana dieta i aktywny tryb życia pozwalają nam czuć się młodo do późnych lat. Nie zawsze jednak nasz wygląd oddaje w pełni nasze samopoczucie. Około 40 roku życia w skórze zaczyna brakować kwasu hialuronowego, czyli naturalnego składnika, który odpowiedzialny jest za wiązanie wody. To wtedy pojawiają się zmarszczki, których wiele osób chciałoby się pozbyć. Na szczęście jest to możliwe bez użycia skalpela chirurgicznego.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalny składnik skóry właściwej u wszystkich organizmów żywych. Dlaczego jest taki ważny? Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody. Do jednej jego cząsteczki przyłączyć może się nawet kilkaset cząstek wody. To właśnie w ten sposób zapewniane jest prawidłowe nawilżenie naszej skóry. Zmniejszona ilość kwasu hialuronowego prowadzi do przyspieszonej degradacji naskórka, a także do powstawania głębokich zmarszczek, z którymi nie są w stanie sobie poradzić nawet najbardziej zaawansowane kremy.

Dlaczego skóra się starzeje?

Zmiana wyglądu naszej skóry i całej twarzy spowodowana jest drastycznym spadkiem ilości kwasu hialuronowego w organizmie około 40 roku życia. Nie jest to jednak jedyna przyczyna zmian naszego wyglądu. Z wiekiem spadkowi ulega też ilość elastyny i kolagenu, czyli najważniejszych białek w naszej skórze. Prowadzi to nie tylko do zmniejszenia elastyczności naskórka, lecz również do tzw. opadania skóry i tworzenia się fałd. Te procesy w znaczący sposób potrafią zmienić rysy twarzy.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy, a właściwie żel na jego bazie, jest bezpiecznym sposobem na wygładzenie zmarszczek, a także nawilżenie skóry. Wykorzystuje się go do usunięcia fałd, blizn, a także do powiększania ust. Jego zaletą jest przede wszystkim to, że nie może on powodować żadnych reakcji alergicznych, ponieważ jest składnikiem, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Kwas hialuronowy nie tylko wypełnia zmarszczki i nawilża skórę, lecz również pobudza proces kolagenozy, dzięki któremu naskórek zaczyna wytwarzać własny kolagen. Oznacza to, że w skórze uruchomione zostają mechanizmy naprawcze. To właśnie sprawia, że efekty uzyskiwane przy pomocy kwasu hialuronowego potrafią utrzymywać się tak długo.

Na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować?

Większość zabiegów medycznych wymaga od nas wykonania testów alergicznych. Na szczęście w tym wypadku nie jest to konieczne. Musimy natomiast wyleczyć wszelkie stany zapalne naszej skóry, jak trądzik czy opryszczka. Przeciwwskazaniem jest natomiast ciążą i karmienie piersią, a także choroby nowotworowe.

Zabieg polega na wstrzyknięciu żelu na bazie kwasu hialuronowego pod powierzchnię skóry. Możliwe jest stosowanie znieczulenia miejscowego, jednak nie jest to konieczne ze względu na fakt, że cały proces trwa zaledwie 15 minut. Początkowo mogą pojawiać się obrzęki, jednak zazwyczaj znikają one już po kilku godzinach. W zależności od indywidualnych cech organizmu efekt utrzymuje się od 8 do nawet 16 miesięcy.