Kurza ślepota nazywana jest również ślepotą zmierzchową, a z greckiego „nyktalopią” (połączenie słów noc + ślepota). Jest to wada wzroku objawiająca się znacznym pogorszeniem widzenia po zmierzchu lub w ciemnych pomieszczeniach. Potoczna nazwa wady „kurza ślepota” pochodzi właśnie od kur, których budowa narządu wzroku uniemożliwia widzenie w nocy i o zmierzchu, dlatego też kury naturalnie chowają się w kurniku, gdy tylko zachodzi słońce – tylko tam są bezpieczne przed drapieżnikami. Dlatego też wspinają się na „grzędy” – nie widząc wybierają miejsce najwyżej położone by uniknąć ataku drapieżnika.
Dlaczego powstaje kurza ślepota?
Kurza ślepota może być pierwszym objawem retinopatii barwnikowej. Upośledzona zostaje czynność pręcików w siatkówce oka, które odpowiadają za widzenie nocne. Osoby dotknięte tym problemem nie widzą jednak również w warunkach słabego oświetlenia.
Dodatkowo kurza ślepota może być powodowana zbyt małymi ilościami cynku i witaminy A. Cynk ważny jest dlatego, że wpływa na metabolizm i transport witaminy A, która usprawnia widzenie.
Objawy kurzej ślepoty i leczenie
Objawami są: słabe widzenie po zmierzchu i w słabo oświetlonych pomieszczeniach
Leczenie należy rozpocząć natychmiastowo, ponieważ może to doprowadzić do całkowitej utraty wzroku
W leczeniu ważne jest suplementowanie witaminą A oraz cynkiem