Kilka porad, jak znaleźć idealnego współlokatora

0
350

Dostanie się na wymarzony kierunek studiów wiąże się z przeprowadzką do wybranego miasta akademickiego. Znalezienie odpowiedniego pokoju lub mieszkania studenckiego, w rozsądnej cenie, bywa trudne. Jeżeli mamy szczęście i znajdziemy takie lokum, które nam pasuje, pojawia się kolejny problem – niedopasowani współlokatorzy.

Kiedy któryś z dobrych znajomych studiuje w tym samym mieście, to problem szukania współlokatora rozwiązuje się sam. Co zrobić, kiedy w nowym mieście nikogo nie znacie? Przedstawiamy 4 porady, gdzie i jak szukać współlokatora.

1. Znajomi z roku

Poszukiwania warto rozpocząć wśród znajomych z roku. Może akurat ktoś z Twojego kierunku jest w podobnej sytuacji co Ty i nie ma z kim zamieszkać. Mieszkanie z taką osobą ma wiele zalet. Po pierwsze – skoro studiujecie ten sam kierunek, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że macie wspólne zainteresowania. Po drugie – będziecie mogli nie tylko wymieniać się notatkami, ale także razem uczyć. Po trzecie – wasze zajęcia będą rozpoczynać się o podobnej porze, więc prawdopodobnie będziecie razem wychodzić i wracać z zajęć.

2. Znajomi znajomych

Warto zapytać swoich znajomych, czy wiedzą, kto aktualnie szuka współlokatora. Mieszkając z osobą zupełnie obcą, nigdy nie wiadomo, czy osoba ta okaże się lojalnym współlokatorem, tj. czy będzie po sobie sprzątać, czy nie będzie podkradać jedzenia z lodówki, kosmetyków, ubrań itp.

3. Ogłoszenia na portalach społecznościowych

Wybranie odpowiedniego współlokatora to ważna sprawa, gdyż przynajmniej kilka miesięcy spędzimy w jego towarzystwie. Warto więc dać ogłoszenie i potem zrobić casting. Najpierw należy przeprowadzić wywiad, z którego dowiemy się interesujących nas rzeczy. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, czy dana osoba pali, posiada zwierzęta, jaki prowadzi tryb życia.

4. Strony internetowe

Obecnie istnieją specjalne serwisy internetowe, które pomagają w poszukiwaniu współlokatorów. Można zamieścić własne ogłoszenie i czekać na odpowiedź oraz wybierać idealnego współlokatora, ustawiając odpowiednie parametry.

Przy wyborze odpowiedniego współlokatora pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jego preferencje, aby później uniknąć nieporozumień. Już na samym początku warto ustalić zasady, jakie mają panować w mieszkaniu studenckim: kto i kiedy sprząta w kuchni i łazience, czy razem kupujecie produkty itp.