Kiedy przydaje się pianka neoprenowa i którą wybrać?

0
1515
pianka neoprenowa

Jeśli ktoś interesuje się w jakimkolwiek stopniu pływaniem lub sportami wodnymi, z pewnością nieraz słyszał o piance neoprenowej. Nawet osoby, które takich zainteresowań nie mają, zapewne wielokrotnie widziały osoby noszące takie pianki przy okazji pobytu na plaży. Nie bez powodu w ostatnim czasie są one tak mocno rozchwytywane.

W jakich dokładnie przypadkach takie pianki mogą okazać się przydatne? Co sprawia, że mają one tak dobre właściwości termoizolacyjne? Wszystko to wyjaśnimy poniżej. Wskażemy także, na co powinno zwracać się szczególną uwagę przy wyborze pianki, jeśli już zapadła decyzja o zakupie. Zapraszamy!

W jakich przypadkach przydaje się pianka neoprenowa?

Pianka neoprenowa jest stosowana przede wszystkim w przypadku uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych (na przykład surfingu), ale też pływania i nurkowania. Dzięki zastosowaniu specjalnego materiału (czyli neoprenu) możliwe jest odizolowanie ciała od wody, w związku z czym osoba nosząca piankę odczuwa wyższy komfort termiczny. Jednocześnie taki kombinezon nie prowadzi do znacznego ograniczenia swobody ruchu. W zależności od potrzeb, można zakupić pianki krótkie lub długie.

Warto wspomnieć, że pianki neoprenowe nie są wykorzystywane tylko w zimnych wodach. Nawet, jeśli woda jest ciepła, to przykładowo przy windsurfingu o dużej prędkości w zwykłym kostiumie kąpielowym i tak może być zbyt chłodno. Więc ich zastosowanie jest znacznie bardziej szerokie niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na ich zakup – mowa tu nie tylko o sportowcach (czy to profesjonalnych, czy amatorach), ale też zwykłych osobach chcących miło odpocząć w wodzie.

Którą piankę neoprenową wybrać?

W sklepach dostępne są dziesiątki różnorodnych modeli pianek neoprenowych, skierowanych do kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Wybierając idealną piankę neoprenową, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, jaka będzie temperatura wody w miejscu i czasie, w którym planujemy pływać czy uprawiać sporty wodne. Ciężko bowiem o piankę uniwersalną, która sprawdziłaby się absolutnie w każdym przypadku.

Jeśli na przykład chcemy robić to w stosunkowo ciepłej wodzie, dobrym rozwiązaniem może być pianka o grubości 3/2,5 centymetrów, na przykład na https://plywadla.pl/pl/12-pianki-neoprenowe . W przypadku, gdybyśmy jednak byli zainteresowani pływaniem (lub sportami wodnymi) przy mniej sprzyjającej temperaturze wody i otoczenia, taka pianka może być już za cienka, aby zapewnić pełny komfort termiczny. W takich przypadkach lepiej jednak postawić na pianki grubsze. Grubsze pianki sprawdzają się podczas nurkowania oraz przebywanie w wodzie podczas chłodnych wiosennych lub jesiennych dni. Przed zakupem pianki zapewne warto skonsultować swoje oczekiwania z doświadczonym sprzedawcą w sklepie Mazuria.

Inne elementy z neoprenu.
Do kombinezonu z neoprenu warto dobrać także buty do wody wykonane z neoprenu. Buty neoprenowe doskonale izolują stopę od chłodnej wody. Dodatkowo stanowią ochronę antypoślizgową na mokrym jachcie. Podczas spacerowania po brzegu jeziora lub morza chronią nas także przed niebezpiecznymi przedmiotami porzuconymi przez nieodpowiedzialnych turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here