Kamieniec Ząbkowicki i jego atrakcje

0
389
Kamieniec Ząbkowicki i jego atrakcje

Dolny Śląsk jest krainą pałaców i okazałych zamków. Tu praktycznie w każdej miejscowości można ujrzeć wspaniałe zabytki świeckiej architektury. Wiele z tych budowli to prawdziwe perełki, z którymi warto bliżej się zapoznać. Warto też odwiedzić Kamieniec Ząbkowicki, w którym na turystów czeka wspaniała ciekawostka.
Jednym z ciekawszych obiektów na terenie Dolnego Śląska jest bez wątpienia tutejszy pałac. Jego wizytówką są cztery potężne wieże o wysokości 50 metrów. Pałac ten może pochwalić się również wewnętrznymi dziedzińcami oraz potężnymi tarasami. Całość często porównywana jest to pałacu mauretańskiego, głównie ze względu na bogactwo form, ciekawe rozwiązania architektoniczne oraz przepych samej budowli. O bogactwie najlepiej może świadczyć łazienka właścicielki tego pałacu, która swym rozmiarem dorównuje większości współczesnych mieszkań. Dodatkową ozdoba rezydencji były otaczające ją “dzieła wodne”, czyli system wodnych dekoracji składających się z licznych wodospadów, stawów i strumieni.
Ciekawa jest nie tylko sama rezydencja, ale i postać jej fundatorki. A była to postać doskonale znana na Dolnym Śląsku. Tą znaną postacią była zaś Marianna Orańska. Związana z książęcą pruską rodziną Marianna zasłynęła jako wyjątkowa skandalistka. Nieszczęśliwa w małżeństwie wdała się w romans ze swym koniuszym, z którym też zaszła w ciążę. Kara, która ją spotkała, była surowa. Z dziećmi pochodzącymi z małżeństwa zabroniono jej się kontaktować, znacznie ograniczono również możliwości jej pobytu na terenie Prus.
Marianna Orańska, żona pruskiego królewicza, szczególnie upodobała sobie tereny Dolnego Śląska, zaś jej liczne posiadłości można zauważyć w licznych miejscowościach. Kamieniec Ząbkowicki jest zaś miejscem, w którym powstała najbardziej oryginalna ze wszystkich rezydencji księżnej. Co ciekawe, choć pałac ten miał być najwspanialszą ze wszystkich posiadłości Marianny, sama księżna nigdy w nim nie zamieszkała. Liczne problemy osobiste i rodzinne sprawiły, że rezydencja nieszczęsnej Marianny, leżąca w granicach Prus, stała się dla niej niedostępna.
Dziś rezydencja Marianny jest własnością prywatną, jednak jej stan odbiega znacznie od tego, co można tu było oglądać jeszcze przed II wojną światową. Do dziś trwa bowiem naprawianie zniszczeń, których dokonali tu żołnierze Armii Czerwonej.
Kamieniec Ząbkowicki może pochwalić się również innym ciekawym obiektem. To dawne zabudowania klasztorne wraz z ciekawym kościołem. W dawnym klasztorze można dziś zwiedzić Muzeum Regionalne, którego najcenniejszymi eksponatami są ornaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here