Według badań statystycznych kultura jazdy polskich kierowców daleko odbiega od ideału czy chociażby od innych krajów Unii Europejskiej. Wyjątkiem mogą być tu jedynie Włochy i Grecja mówiąc oględnie kierowcy w tych południowych krajach jeżdżą w bardzo specyficzny sposób Z czego jednak wynika nie najlepsza opinia o polskich kierowcach czy nawet ich brak kultury na drodze ?
Stan polskich dróg i infrastruktury
To niezwykle ważny czynnik wpływający niestety negatywnie na zachowania polskich kierowców. Stanie w kilkukilometrowych korkach szczególnie uciążliwe w dużych miastach np. Warszawa, dziurawe drogi, fotoradary itp. powodują stale narastająca frustrację, której efektem są złe i niebezpieczne zachowania na drogach. Kultura jazdy to jednak co innego niż łamanie obowiązujących przepisów kodeksu drogowego. Inna sprawa, że przepisy te są bardzo restrykcyjne i czasami po prostu nieżyciowe i sprzeczne. Można tu chociażby wymienić występujące jednocześnie znaki odwołania ograniczenia prędkości i ograniczenia prędkości. Inny przykład to znak parkingu nakazujący parkować samochody skośnie, jeśli jednak się do nie go zastosujemy to ograniczymy ruch pieszych nie zostawiając im przepisowego 1,5 m, takie sytuacje można mnożyć.
Trzeźwość na drodze
To temat bardzo poważny będący przyczyną wielu poważnych wypadków i tragedii. Niestety w Polsce odsetek pijanych kierowców jest wciąż bardzo wysoki. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w państwach o niskim dopuszczalnym stężeniu alkoholu we krwi (Rosja, Białoruś, Rumunia, Jugosławia 0 promili) współczynnik wypadków jest znacznie wyższy niż w państwach bardziej liberalnych Wielka Brytania (dozwolone do 0,8 promila za kierownicą), oczywiście wpływ na liczbę wypadków (nawet dotyczących pijanych kierowców) ma znacznie więcej czynników niż tylko prawnie dozwolona ilość alkoholu. W Polsce niestety cały czas mamy do czynienia ze społecznym przyzwoleniem na jazdę po alkoholu a także na namawianie kierowców do picia alkoholu zwłaszcza na weselach i innych zabawach. Kierowcy czasami wykorzystują wirtualny alkomat. Jest to ciekawe urządzenia aczkolwiek jego dokładności nie jest w 100% wiarygodna zawsze lepiej kupić prawdziwy alkomat taki jak np elektrochemiczny model DA 85000 Gold. Pozostaje mieć nadzieję, że apele policji i mediów trafią wreszcie do kierowców i zmniejszy się liczba nietrzeźwych kierowców na polskich drogach.
Zbyt duża wiara kierowców we własne umiejętności
Brawura niestety jest często przyczyną poważnych wypadków, kierowcy przeceniają swoje umiejętności i uważają się za bogów szos. Ciężko znaleźć kierowcę, który sam by się przyznał, że nie posiada odpowiednich umiejętności albo że nie czuje się zbyt pewnie za kierownicą. Tutaj dochodzi jeszcze jeden aspekt mianowicie szpanowanie. Nie lubię uogólniać ale w/g statystyk szczególnie odnosi się to do młodych kierowców, którzy chcą się popisać przed kolegami/koleżankami jacy z nich znakomici kierowcy. Mógłbym tu przytoczyć przypadek mojego znajomego kolegi, który w czasach swojej młodości szpanując przed innymi znajomymi jechał samochodem ponad 120 km/h przy czym nie wyrobił na zakręcie i ściął przystanek na całe szczęście nie było tam ludzi.
Egzaminy na prawo jazdy
Ta kwestia może w 100% nie dotyczyć kultury jazdy. Tym niemniej panuje taka opinia, że egzamin zupełnie nie przygotowuje do prawdziwych sytuacji na drodze i jest przeprowadzany w stary archaiczny i nieżyciowy sposób. Propozycją godną rozważenia jest położenie większego nacisku na testy psychologiczne w ten sposób egzaminu przynajmniej teoretycznie nie mogłyby zdać osoby nie mające predyspozycji do bycia kierowcami.
Kultura jazdy
Sama kultura jazdy to zbiór pewnych nieformalnych zasad, które utrwalili kierowcy. Do najpopularniejszych można zaliczyć wpuszczanie kierowcy z pasa obok, podziękowanie, ostrzeganie światłami przed policją lub sygnalizowanie że ktoś nie włączył świateł itp. Zasady te są w miarę uniwersalne aczkolwiek możemy oczekiwać, że każda nacja prezentuje swój specyficzny sposób poruszania się na drodze. Na wstępie wspomniałem o Włochach i Grekach. W tych krajach kierowcy np. często trąbią i wymuszają pierwszeństwo jest to tam traktowane jako coś normalnego takie zachowania jednak dla kogoś z innego kraju mogą być sporym zaskoczeniem.