Jak ekologicznie postawić dom?

0
2238
ekologiczne stawianie domu

Coraz ważniejszy staje się wybór ekologicznych rozwiązań, dzięki którym przyczyniamy się do ochrony środowiska na naszej planecie. Jednym z tego typu rozwiązań jest budowa modułowego domu https://loftowedomy.pl/, w którym wykorzystuje się naturalne i sprawdzone materiały. Budownictwo modułowe pozwala na szybkie postawienie nowoczesnego i ekologicznego domu tanim kosztem. Jeśli więc planujesz budowę domu warto, abyś zainteresował się jedną z dostępnych alternatyw tradycyjnego budownictwa.

Ekologiczne materiały na budowę domu

Wpływ na ekologiczność postawionego domu ma wiele rzeczy. Bez wątpienia jedną z nich jest wybór materiałów, z których zostanie postawiony nowy budynek mieszkalny. W tym celu najczęściej wykorzystuje się drewno i cegłę.

Ze względu na zalety, to właśnie dom zbudowany z drewna uznany jest za najlepszy. Nic zatem dziwnego, że materiał jest najchętniej wybierany. To dlatego, że wyróżnia się trwałością, dużą odpornością na wilgoć, a przy tym zapewnia doskonałą izolację akustyczną. Co więcej, materiał wyróżnia dobra i całoroczna termoregulacja, dzięki której w zimę jest ciepło, a w lecie chłodno.

Drugim pod względem ekologiczności materiałem jest cegła. Jej wykorzystanie nie niesie jednak aż tak dużej ilości ekologicznych zalet, jak w przypadku wyboru drewna. Cegłę wyróżnia przede wszystkim dobra izolacja akustyczna i termiczna. Dzięki dobrej izolacji cieplnej koszty ogrzewania domu ceglanego w zimę będą niższe. Co ciekawe, cegła charakteryzuje się także niską promieniotwórczością.

Drewno pozwala na budowę konstrukcji szkieletowej i modułowej

Ekologiczne i naturalne drewno pozwala na budowę domów z bali oraz w tzw. technologii szkieletowej – podobnie jak stal. Coraz popularniejsze jest jednak wykorzystywanie materiału do budowy modułowych domów, które powstają z gotowych prefabrykatów. Ich zastosowanie pozwala na szybsze postawienie wymarzonego domu. Decydując się na wybór budownictwa modułowego, nie trzeba liczyć się z dłużącym się w nieskończoność czasem oczekiwania na postawienie samego budynku.

Produkcja gotowych prefabrykatów przestrzennych zajmuje maksymalnie kilka tygodni. W tym czasie poszczególne elementy zostają wyposażone w gotowe instalacje, okna oraz drzwi. Na plac budowy przyjeżdżają wygładzone i gotowe do pomalowania ściany, strop oraz dach. Bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne, wszystkie elementy zostają złożone w cały dom niczym puzzle. Czas złożenia wszystkich prefabrykatów w całość trwa od kilku dni do kilku tygodni. W międzyczasie plac budowy nie zostaje zaśmiecony przez resztki niewykorzystanych materiałów, gruzu itp. W efekcie już po kilku tygodniach mamy postawiony wymarzony, nowoczesny dom, przy niewielkich kosztach z czystą działką.

Co jeszcze ma wpływ na ekologiczność domu?

Postawienie ekologicznego domu nie ogranicza się wyłącznie do wyboru odpowiednich materiałów. Ekologiczny dom powinien przez kolejne lata nieść korzyści dla naturalnego środowiska. Warto zatem zadbać o jego energooszczędność i zmniejszyć zużycie wody, prądu i energii cieplnej. Dobrym pomysłem będzie także segregacja śmieci, a wcześniej ograniczenie ich produkcji – już na etapie stawiania domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here