Kiedy w XIII wieku zaczęła się rozwijać Warszawa, nikt nawet nie przypuszczał, że z czasem stanie się ona stolicą kraju. Co warto wiedzieć na temat tego miasta?
Dzieje Warszawy wiążą się pewnie z rycerzem o imieniu Warsza, do którego należały dwie wsie- Warszawa oraz Solec. Przez lata Warszawa prężnie rozwijała się, będąc siedzibą książąt mazowieckich, a następnie ważną częścią państwa polskiego. Już w połowie XVI wieku miasto to stało się ważnym ośrodkiem życia politycznego. Choć oficjalnie stolicą kraju pozostawał Kraków, to w Warszawie organizowano zjazdy Sejmu Litwy i Korony. Ze względu na wygodę oraz centralne położenie tego miasta, to tu w 1573 roku wybrano króla w wolnej elekcji. W 1596 roku król Zygmunt III Waza oficjalnie ustanowił Warszawę stolicą kraju, dzięki czemu dawny zamek książąt mazowieckich stał się królewską rezydencją. Swe pałace wznosili tu również przedstawiciele znanych rodów, m. in. Stanisław Koniecpolski, dla którego w połowie XVII wieku stanął pałac przy Krakowskim Przedmieściu. Rezydencja ta jest dziś doskonale znana jako Pałac Prezydencki, a wizyta przy niej jest obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Warszawie. Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy?
Zwiedzanie Warszawy warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na spacer po Starym Mieście. Do dziś może się ona pochwalić średniowiecznym układem urbanistycznym oraz ciekawą zabudową. Rynek Starego Miasta kusi pięknymi kamienicami i pomnikiem Syrenki, plac Zamkowy intryguje z kolei Zamkiem Królewskim (dawną rezydencją króla oraz miejscem spotkań Sejmu) oraz pierwszym świeckim pomnikiem w Polsce – Kolumną Zygmunta III. Ciekawym obiektem, któremu w czasie zwiedzania miasta również warto się przyjrzeć, jest Pałac pod Blachą, wzniesiony przez Lubomirskich pod koniec XVII wieku. Warszawa to również ciekawe zabytki architektury sakralnej. W gronie tych najciekawszych znajduje się bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, której budowę pod koniec XIV wieku zainicjował książę mazowiecki Janusz. Kościół ten był w swych długich dziejach świadkiem wielu ważnych wydarzeń. To tu odprawiał swe kazania ksiądz Piotr Skarga, to tu uroczyście złożono przysięgę na Konstytucję 3 Maja tuż po jej uchwaleniu. Katedra ta stała się miejscem królewskich ślubów oraz koronacji, znana jest też jako miejsce spoczynku wielu zasłużonych Polaków. Swe groby maja tu m. in. Janusz i Stanisław – ostatni książęta mazowieccy, Stanisław August Poniatowski oraz Gabriel Narutowicz. W czasie zwiedzania krypt tej katedry można tez ujrzeć groby Ignacego Mościckiego, Ignacego Paderewskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Henryka Sienkiewicza.