Finanse kontrolowane.

0
370

Pieniądze rzecz do nabycia, jednak często zdarza się, że ich brakuje. Jak więc rozsądnie oszczędzać? Przede wszystkim ważna jest ciągła ich kontrola i planowanie wydatków. Jeśli zaczniemy oddzielać wydatki życia codziennego od rachunków będzie nam znacznie łatwiej je oszacować. Średnia zarobków przeciętnego Polaka wynosi 2000zł-2500zł, w zależności od ilości kredytów, wysokości naszych płatności, jakaś część naszych zarobków musi zostać przeznaczona na ten cel, dla jednych jest to 30%  zarobków, dla innych stanowi to nawet ponad ich połowę.

Jak zatem zapewnić sobie godny byt i zagwarantować dzieciom wszystko to co jest dla nich niezbędne?

Jak oszczędzać, żeby  za uzbierane pieniądze kupić sobie coś na co od dawna nie mogliśmy sobie pozwolić.

Wcale nie musisz rezygnować z produktów, które dotychczas kupowałeś, wystarczy żebyś po prostu kupił skarbonkę. Nieduża suma pieniędzy, którą możesz raz w miesiącu odłożyć. To ile to będzie całkowicie zależy od Ciebie, może to być 50 zł. a może 100 zł. Wyobraź sobie, że po roku otwierasz swoja przysłowiową świnkę skarbonkę. Jeśli po 12 miesiącach odkładania po 50 zł zaoszczędzisz 600 zł., a to już jest niemała suma za która możesz kupić coś co jest przydatne albo cos co po prostu ci poprawi humor.

Czy są jakieś inne sposoby oszczędzania? Tak, porzuć swoje nałogi. Palenie papierosów, gdzie opakowanie kosztuje średnio 15 zł w skali roku tworzy całkiem dużą sumę pieniędzy, które poszły z dymem. Załóżmy, że osoba pali codziennie jedną paczkę papierosów za 15 zł., teoretycznie nie jest to dla niej dużo, jednak przekalkulujmy to: 365 dni x 15 zł = 5475 zł. Szok? I to wielki, wyobraź sobie co mógłbyś kupić za te pieniądze… Nałogowy palacz który pali 20 lat puszcza z dymem 109500 zł. Bolesna prawda, zatem zastanów się co by było, gdybyś swoje fundusze, które codziennie wydajesz w sklepie na coś co bardzo szkodzi Twojemu zdrowiu wrzucałbyś do skarbonki. Mógłbyś kupić wymarzony samochód, urządzić pięknie mieszkanie, wybór należy do Ciebie.