Enoturystyka, czyli podróżowanie szlakiem winnic, jest idealnym pomysłem na ciekawe spędzenie długiego majowego weekendu dla wszystkich miłośników gronowego trunku i nie tylko. Choć w Polsce jest to dziedzina, która zaczęła rozwijać się stosunkowo niedawno, z powodzeniem można znaleźć wiele miejsc oferujących tego typu usługi turystyczne. Najwięcej winnic znajduje się w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, jednak spotkamy je na terenie całego kraju.
W trakcie odkrywania uroków winnicy można poznać między innymi cały proces produkcji wina, specyfikę pracy winiarza, wziąć udział w degustacji, jak i również zakupić miejscowe produkty. Gospodarze nierzadko mają w swojej ofercie także kursy i wykłady poświęcone sztuce tworzenia win. Oprócz tego taka wizyta to również możliwość poznania szeroko pojętej kultury winiarskiej, na którą składają się np. święta winiarskie czy wystawy i prezentacje win. Dodatkowym plusem tej formy aktywności jest to, iż turyści skryci w murach urokliwej i klimatycznej winnicy, z kieliszkiem wybornego wina w dłoni nie muszą martwić się o nieprzychylną aurę, mogącą pokrzyżować im długo wyczekiwany weekendowy wyjazd. To przedsięwzięcie na każdą pogodę.
Osobom, które chciałyby jeszcze bardziej zgłębić się w historię tradycji winiarskich, szczególnie przypadnie do gustu stanowiące część Muzeum Ziemi Lubuskiej- Muzeum Wina w Zielonej Górze. Samo miasto ma długą i bogatą tradycję winiarską i znajdziemy tu wiele obiektów upamiętniających (przeszło 800- letnie) dziedzictwo winiarzy tego regionu.
Coraz częściej tworzone są też szlaki winne, które mają na celu nie tylko propagowanie i rozpowszechnianie kultury winiarskiej, ale także są doskonałym sposobem na zapoznanie turystów ze specyfiką wielu aspektów tradycji i obyczajów danego obszaru.
W Lubuskiem prawdziwą atrakcją jest Szlak Wina i Miodu, pierwsza inicjatywa tego typu w kraju. Trasa szlaku liczy około 200 km i oferuje po drodze 14 przystanków. Małopolska może pochwalić się szlakiem Małopolskiego Przełomu Wisły z pokaźną liczbą 32 winnic na trasie.