Działanie witaminy B9

0
343

Istotne znaczenie dla każdego człowieka ma spożywanie wartościowych składników, które powodują, że nasz organizm prawidłowo funkcjonuje. Jednym z istotnych witamin dla procesów zachodzących w ciele człowieka jest witamina B9, znana powszechnie jako kwas foliowy. Po raz pierwszy wyodrębniono ją z liści szpinaku.

Mówi się o tym, że witamina B9 jest bardzo wrażliwa, a do naszego organizmu dostaje się w w różnych pokarmach. Szczególnie związana jest z solą oraz kwasem glutaminowym. Nie niszczą jej bakterie znajdujące się w jelitach, dzięki czemu łatwo pokonuje całą drogę. W jelicie cienkim dochodzi do oddzielenia jej od innych składników, dzięki czemu dzięki czemu może przedostać się dalej i zostać wchłonięta do błony śluzowej. Część dostaje się do komórek ciała, część natomiast do wątroby. Działa bardzo pozytywnie na działanie mózgu oraz oraz całego układu nerwowego. Pomaga w tworzeniu się metioniny oraz homocysteniny. Bierze udział w wielu procesach, które są odpowiedzialne za wytwarzanie substancji nadnerczy oraz serotoniny. Te ostatnia ma wpływ na działanie uspokajające. Pomaga zatem w regenerowaniu sił oraz w dobrym samopoczuciu.

Najczęściej słyszymy o kwasie foliowym, kiedy rozpatrujemy sprawy związane z ciążą, gdyż w tym czasie powinny one spożywać koniecznie ten składnik. Zapobiega ona przede wszystkim uszkodzeniom płodu, szczególnie tak zwanej cewy nerwowej. Już w pierwszych tygodniach mogą się pojawić z tym pierwsze problemy. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń lekarza, wówczas nasze dziecko może mieć w przyszłości problem z prawidłowym rozwojem. Często dochodzi też do sytuacji, w której mózg dziecka nie rozwinął się dobrze. Nie spożywanie witaminy B9 może spowodować nawet rozszczepienie kręgosłupa u dziecka, dlatego jet to tak ważne i tak często się o tym mówi. Jest to także istotny składnik przy leczeniu anemii, ponieważ pomaga w tworzeniu hemoglobiny, która pomaga w większym wchłanianiu żelaza. Wielu lekarzy twierdzi także, że witamina B9 pomaga także w leczeniu nowotworów, a raczej ich zapobieganiu.