Dlaczego kabina prysznicowa jest lepsza od wanny?

0
366

W ostatnich latach kabiny prysznicowe stały się w Polsce bardzo popularne. Wcześniej były montowane duże wanny, które stawały przy jednej ze ścian i zajmowały praktycznie całą jej długość. Nie były one jednak za bardzo ekonomiczne, ponieważ zwykle nalewano do nich dużo wody, co wpływało na zwiększenie rachunków za jej zużycie. Zwłaszcza, jeżeli w domu mieszkała większa liczba osób, to kąpiele w wannie generowały duże opłaty nie tylko za wodę, ale też za gaz.

Dodatkowo takie wanny nie były za bardzo wygodne dla osób starszych i chorych. Dlatego częściej korzystały one z misek w czasie wieczornej toalety, w wannach stawiane były także krzesła, na których siadały takie osoby i były opłukiwane wodą. Z czasem zaczęto kupować dla nich specjalne siedzenia montowane na wannie, na których mogły wygodnie usiąść i wykąpać się przy pomocy innych osób.

Takie wanny, choć bardzo zwykle lubiane przez dzieci, nie były także dla nich bezpieczne, ponieważ mogły one zsunąć się w takiej wannie pod wodę, dlatego stale musiały być przy nich obecne w czasie kąpieli osoby dorosłe. Dlatego zaczęto przyjmować z ogromnym zainteresowaniem możliwość montażu w łazience kabiny prysznicowej. Kabiny prysznicowe sprzedawane są obecnie w różnych kształtach, mogą posiadać wysoki lub niski brodzik, a także drzwiczki różnego typu, które są zasuwane w czasie kąpieli. Korzystanie z kabiny prysznicowej pozwala na przeprowadzenie szybkiego prysznica nawet z rana, przed wyjściem do pracy, a także w ciągu dnia i wieczorem.

W czasie takiego prysznica leje się mniej wody, dlatego pozwala on na ograniczenie wydatków za ciepłą wodę. Jest on także bardzo wygodny dla matek kąpiących małe dzieci. W większych kabinach mogą one wygodnie usiąść, a jednocześnie poziom wody nie jest zbyt wysoki i bezpieczny dla dzieci. Także osobom starszym łatwiej jest samodzielnie wykąpać się w kabinie prysznicowej, ponieważ mogą wziąć kąpiel na stojąco. W razie potrzeby mogą usiąść na podwyższeniu znajdującym się w kabinie, można także wstawić do niej krzesełko, na którym usiądą, a inna osoba pomoże im na przykład spłukać włosy.