Dieta sportowca powinna składać się z proporcji

0
395

Dieta jest podstawą zdrowego trybu życia. Nawet najbardziej katorżnicze i wymyślne ćwiczenia nie będą kluczem do zdrowej sylwetki bez odpowiedniej diety.

Dieta sportowca powinna więc być przemyślana i utworzona w taki sposób, aby jasno było widać cele – zdrowie, piękna sylwetka i dostarczanie organizmu tylko i wyłącznie wartościowych produktów. Oczywiście dieta to wyrzeczenia, jednak myśląc o korzyściach, jakie daje nam dobrze ułożona dieta, warto takim wyrzeczeniom się poddać.

Bilans

Dieta powinna składać się odpowiednich dla Ciebie proporcjach białek, węglowodanów i tłuszczy. Aby wyliczyć dokładne proporcje składników, jakie powinieneś dostarczać w diecie możesz skorzystać ze specjalnych kalkulatorów. Dieta sportowca niestety wymaga ogromu pracy. Wiąże się to między innymi z przygotowaniem jedzenia, które spełnia nasze wymogi, które stawiamy pokarmom, które przyswajamy na diecie.

Węglowodany w diecie sportowca

Dieta sportowca powinna uwzględniać dni treningowe: w dniu, kiedy zamierzamy wybrać się na trening, powinniśmy przyswoić dużo węglowodanów. Dieta powinna opierać się na mięsie dobrej jakości, warzywach (poddanych obróbce termicznej, zwłaszcza w zimie), ale nie powinno się stronić od owoców, które tylko według miejskiej legendy tuczą. Dieta nie powinna być traktowana jako jadłospis od poniedziałku do piątku.

Konsekwencja

Aby dieta przestała być narzuconym planem i przeszła w nawyk, należy stosować ją codziennie, czasem pozwalając sobie na małe odstępstwa. Jeśli masz problem z dobraniem sobie diety, możesz zasięgnąć po radę specjalisty dietetyka, który biorąc pod uwagę skład Twojej masy ciała oraz aktywność fizyczną stworzy świetną dietę specjalnie dla Ciebie. Jeśli trudno Ci utrzymać dietę, ponieważ mieszkasz z rodzicami, którzy chcą nakarmić Cię swoją kuchnią – przekonaj i ich do zmiany!