Co zabrać ze sobą na pielgrzymkę?

0
954
Co zabrać ze sobą na pielgrzymkę?

Pielgrzymowanie staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Z roku na rok coraz więcej osób wyrusza z przeróżnymi intencjami do świętych miejsc. Organizacją pielgrzymek zajmują się zazwyczaj parafie lub stowarzyszenia katolickie, chociaż kwestie organizacyjne są bardzo ważne także dla samych pielgrzymujących. Wbrew pozorom wyszykowanie się w trasę pielgrzymkową nie jest tak proste i oczywiste jakby się wydawało. Oczywiście to, co zabierzemy na pielgrzymkę zależy od wielu czynników, przede wszystkim od naszego wieku i rodzaju pielgrzymki. Nieco inny powinien być bagaż na pielgrzymce autokarowej, rowerowej i oczywiście pieszej.

Skupiając się na najbardziej obleganych pielgrzymkach w ostatnich latach, czyli na pielgrzymkach pieszych, spakowanie bagażu powinno być bardzo dokładnie przemyślane. Co zatem zabrać na pielgrzymkę pieszą? Przede wszystkim należy pamiętać, że na taką pielgrzymkę trzeba mieć dwa bagaże. Bagaż podręczny jest tym, który będzie nam towarzyszył przez całą drogę i w każdy dzień, dobrze jeśli byłby to mały, ale pakowny plecak. Drugi bagaż jest bagażem cięższym i oczywiście nie niesie się go na plecach, tylko jedzie on samochodem. Bagaż cięższy jest bezpiecznie przewożony każdego dnia, z jednego noclegu do następnego lub do kolejnego domu dla pielgrzymów.

Analizując rzeczy jakie powinny znaleźć się w bagażach dochodzi się do wniosku, że każdy ma inne potrzeby indywidualne i nie zawsze w każdym plecaku muszą znaleźć się identyczne rzeczy. Z pewnością w bagażu podręcznym u każdego powinny znaleźć się dokumenty osobiste, obok nich śpiewniki pielgrzymkowe i modlitewniki. Biorąc pod uwagę fakt, że pielgrzymka piesza trwa wiele dni i w dużym stopniu nadwyręża organizm, w bagażu podręcznym zawsze musi znaleźć się woda mineralna. Przybory kuchenne także będą przydatne do włożenia ich w bagaż podręczny, tak jak chusteczki nawilżane i pomadka ochronna.

Wybierając się na pielgrzymkę pieszą trzeba liczyć się ze zmiennością pogody. W związku z tym trzeba mieć z sobą płaszcz przeciwdeszczowy i jakieś nakrycie głowy. Pielgrzymki piesze zawsze odbywają się w porze wiosenno-letniej, w związku z tym każdy pielgrzymujący powinien być przygotowany na ataki komarów – niezbędny będzie środek na komary! Do dużego bagażu należy włożyć karimatę do spania, śpiwór i tym podobne. Pielgrzymka piesza to prawie jak obóz harcerski i podobnie jak na taki obóz trzeba być spakowanym.

Wybierając plecaki i torby na pielgrzymkę, należy brać pod uwagę to, że bagaż powinien być oznaczony kolorem grupy. Jest to niezbędne w razie zgubienia się lub odłączenia od grupy. Wtedy organizatorzy pielgrzymki nie będą mieli problemu z odnalezieniem zagubionego członka grupy.

W bagażu nie powinno być niezabezpieczonych ostrych i szklanych przedmiotów i bagaży nie wolno ze sobą łączyć. W skład wyposażenia pielgrzymkowego muszą wchodzić oczywiście leki indywidualne i wszelkie materiały opatrunkowe.

Dobrze spakowany pielgrzymujący to zadowoleni pielgrzymujący, mogący oddać się w pełni modlitwie i osobistemu celowi jaki sobie założył chcąc wybrać się na pielgrzymkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here