Centralne ogrzewanie w domu

0
1375

Zastosowanie w zbiornikach z wodą użytkową wężownicy lub płaszcza wodnego powoduje, że woda w zbiorniku nagrzewa się właśnie za pomocą ciepła, wytworzonego przez centralny piec grzewczy. Obecnie, dostępne są w handlu liczne rozwiązania, niektóre z nich pozwalają na wykorzystywanie zarówno zbiornika z wężownicą jak również z płaszczem wodnym. Oczywiście oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Przede wszystkim wymiennik z wężownicą nagrzewa się nieco wolniej, jednakże również zdecydowanie wolniej się wychładza, bowiem rury znajdują się wewnątrz zbiornika. Warto zauważyć, iż zasobnik z płaszczem wodnym nagrzewa się wyjątkowo szybko, jednak jego cena jest zdecydowanie wyższa niż tego, który posiada wężownicę.

Co zatem wybrać, skoro wybór nie jest jednoznaczny?

Decyzja odnośnie tego czy padnie na zbiornik z wężownicą czy płaszczem wodnym, zależy przede wszystkim od tego, jakiej wielkości jest zbiornik. Niektóre wymienniki, o bardzo dużej pojemności, nie nagrzeją się zbyt efektywnie za pomocą wężownicy, inne zaś o mniejszej powierzchni, owszem, będą nagrzane przez płaszcz wodny, jednak ich cena jest na tyle wysoka, iż nieopłacalne jest ich wykorzystywanie. Płaszcz wodny powoduje, że zbiornik bardzo szybko się nagrzewa, cena takiego zbiornika jest wyższa, ze względu na konieczność zrobienia dwóch, osobnych zasobników, przy czym jeden umieszczony zostaje w drugim.

Należy także zwrócić uwagę na to, że wężownica szybciej osiąga odpowiednio wysoką temperaturę. Oznacza to, że niewielki zbiornik zostanie znacznie szybciej ogrzany. Natomiast płaszcz wodny znacznie wolniej się nagrzewa, dodatkowo aby nagrzał się odpowiednio, obieg wody musi stać na bardzo wysokim poziomie. Zarówno jeden jak i drugi typ bojlerów ogrzewanych przez centralne ogrzewanie ma swoje plusy oraz ma swoje minusy. Należy jednak mieć świadomość, iż nie ma sposobu i metody idealnej. Każda musi być dostosowana do potrzeb, wielkości zbiornika oraz jego możliwości, a także wymagań, jakie są przed nim oczywiście stawiane.