Bez tego nie wyruszaj w góry, czyli buty, plecaki i bielizna termoaktywna

0
240
Bez tego nie wyruszaj w góry, czyli buty, plecaki i bielizna termoaktywna

Jadąc się w górskie ostępy czy inne interesujące outdoorowo miejsce na ziemi wskazane jest się do takiej wyprawy odpowiednio przygotować. Zadanie takie można zazwyczaj podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich dotyczy gotowości fizycznej i psychicznej, aby mieć siłę na osiągnięcie przyjętego wcześniej celu. Drugi tak samo ważny dotyczy dobrania ekwipunku turystycznego, który mamy zamiar ze sobą wziąć.

W tym poście pragnąłbym się skupić na drugim obszarze przygotowań i omówić skrótowo kilka najistotniejszych elementów wyposażenia, które mogą się nam przydać na trakcie.

Buty turystyczne

Rozpoczynając od bardzo istotnych moim zdaniem butów trekkingowych, pragnę zwrócić uwagę na to jak poważna jest protekcja i komfort, którą powinno się zapewnić swoim nogom. Rejony turystyczne, szczególnie górskie zazwyczaj tworzą nieskładny i niebezpieczny obszar, na jakim bez trudu o zranienie się czy inne groźniejsze urazy. Właściwie dobrane buty trekkingowe zaręczają naszym stopom odpowiednią stabilizację w trakcie długiego przemarszu, wspinania się po nierównym terenie czy przedzierania się przez niebezpieczne obszary. Buty turystyczne zaopatrzone są przeważnie w wyjątkową membranę oraz wkładkę, która uniemożliwia powstawaniu otarć czy nagniotków na stopach, oraz nie pozwala im na zbytnio szybkie przemęczanie.

Plecak turystyczny

Plecak, który zabieramy ze sobą na eskapadę powinien być jednocześnie na tyle pakowny, aby zabrał cały nasz sprzęt i mocny oraz pozwalający na stabilizację naszych ramion i pleców. Pozwala to uniknąć rozwlekłego bólu spowodowanego długookresowym noszeniem ciężarów i zapobiega wykrzywieniu kręgosłupa.

Bielizna termoaktywna

Ostatnim składnikiem osprzętu który chcę nadmienić jest bielizna termoaktywna. Nie ma znaczenia czy wybieramy się na wyprawę zimą czy latem, specjalne specyfiki tej bielizny pomagają utrzymać stałą i stosowną temperaturę naszego organizmu, przez co wolniej opadamy z sił i jesteśmy w stanie ustrzec się zaziębienia przy gwałtownych i stałych powiewach wiatru. Bielizna termoaktywna to idealne uzupełnienie osprzętu dla każdego turysty.

Wybierając się na ekspedycję turystyczną warto wziąć ze sobą coś dodatkowego – to jest dużą dawkę dobrego samopoczucia i przyzwoite towarzystwo, ponieważ dzięki nim żadna eskapada nie będzie sprawiać nam problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here