Witamy w miejscu gdzie dowiesz się, że zdrowy styl życia, kondycja fizyczna i psychiczna, odpowiednie nawyki żywieniowe, sport, rekreacja oraz edukacja to priorytety na które stawiamy. Właśnie tu dowiesz się jak możemy wspólnie wpływać na dobry rozwój i stan zdrowia naszych dzieci i nas samych.


Czytajcie na zdrowie...

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
środa, 02 kwiecień 2014 20:35

Bełchatowskie dzieci w szkole pod Palmami !?

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Projekt Fundacji „Moja Dominikana” uczy pokory, szacunku do ludzi i segreguje wartości. Fundacja Pani Katarzyny Izydorczyk realizuje w całej Polsce projekt pod nazwą „Szkoła pod Palmami” integrując polską i dominikańską młodzież.

Flagowy program Fundacji ma na celu wysyłanie polskiej młodzieży wraz z nauczycielami na Dominikanę na okres do 3 miesięcy. Uczniowie z Polski realizują podstawę programową MEN nie tracąc nic z procesu nauczania. Fakt uczęszczania do miejscowych szkół jest czynnikiem, który pozwala młodzieży uzyskać wspaniałą możliwość nabycia umiejętności praktycznego posługiwania się językiem angielskim i hiszpańskim.

Zetknięcie się bełchatowskiej młodzieży z życzliwością i radością nie wynikającą ze stanu posiadania wpłynąć może na pozytywny sposób postrzegania świata.

Projekt, którego cele w krótkim zarysie przedstawiłem wzbudził moje ogromne zainteresowanie. W imieniu Akademii Pana Grześka postanowiłem nawiązać kontakt z p. Katarzyną Izydorczyk – fundatorką Fundacji.

Poprosiłem o spotkanie z Panią Prezes nie tylko w kontekście umożliwienia bełchatowskiej młodzieży przeżycia wspaniałej przygody, ale przede wszystkim dlatego, aby młodzi ludzie poprzez kontakt z dziećmi żyjącymi w biedzie i analfabetyzmie potrafili dostrzec wartości, które są najistotniejsze...

źródło: Info BAI, foto: Adam Staśkiewicz

 

DLACZEGO nie doceniamy tego co mamy?

Odpowiedzi na to pytanie może być wiele i nie sposób  je wszystkie zliczyć. Przyczyny są w jednostce, a skutki odczuwają wszyscy dookoła.  Życie w przepychu, na wyrost i bez przewidywania skutków swoich  decyzji prowadzi często   do depresji i dramatów.

Spełniamy zachcianki, narzekamy na wszystko, rezygnujemy z zajęć wychowania fizycznego – bo się nie chce - i udowadniamy, że jesteśmy niezniszczalni.

Jakie to inne od biedy, ubóstwa i codziennych problemów egzystencjalnych społeczności na Dominikanie. Naszym dzieciom radość sprawia ilość aplikacji na telefonie, czy duża ilość znajomych na facebooku, a Dominikańczyków  cieszy wschodzące słońce i możliwość przeżycia kolejnych chwil życia.

Świat wie, że naród dominikański żyje bardzo ubogo. Ukazując problemy i piękno tej ziemi trzeba pamiętać, że Dominikana, mimo swej biedy, nie wyciąga do świata pustych rąk. Miłość do życia, szacunek dla człowieka, sens wzajemnej pomocy, otwartość na drugiego człowieka - to nie są wartości, które można mierzyć wagą handlową. Są to najszlachetniejsze dary, ofiarowane nam w geście pełnym prostoty przez ziemię użyźnioną potem, wiatrem i pyłem piaskowym...

Dominikańczycy są niezwykle przyjaznym narodem. To jedna z najbardziej życzliwych nacji świata, szczególnie dla białej rasy.

I właśnie dlatego chcemy dać szansę młodym ludziom na konfrontację  własnego, bezpiecznego świata z tym drugim, innym być może lepszym.

A jaki on jest?  Uczestnicy projektu na pewno nam o tym opowiedzą...

 

Więcej informacji z rozmów z Fundacją Moja Dominikana już niebawem. 

 

                                                                     Grzegorz Gryczka

 

Czytany 10141 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 kwiecień 2014 10:27

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Partnerzy

Polecamy

Masz pytanie ? SKONTAKTUJ SIĘ z nami !

Email:
Temat
Wiadomość: