Witamy w miejscu gdzie dowiesz się, że zdrowy styl życia, kondycja fizyczna i psychiczna, odpowiednie nawyki żywieniowe, sport, rekreacja oraz edukacja to priorytety na które stawiamy. Właśnie tu dowiesz się jak możemy wspólnie wpływać na dobry rozwój i stan zdrowia naszych dzieci i nas samych.


Czytajcie na zdrowie...

Kalendarium

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
piątek, 19 kwiecień 2013 06:08

Ratujmy nasze dzieci

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ratujmy nasze dzieci sliderDzisiejsi 10-latkowie będą żyli krócej od swoich rodziców!

To, ze stan zdrowia i sprawność  fizyczna dzieci i młodzieży drastycznie się pogarsza zauważyłem już dawno temu. Porównując wyniki sportowe mojego pokolenia, naszych rodziców z wynikami dzisiejszych uczniów oraz ilość otyłych dzieci stroniących od ruchu, często za przyzwoleniem rodziców, twierdze, ze nie wolno dłużej czekać – trzeba zdecydowanie działać! Moje obawy potwierdziły dane, które przedstawiła Minister Sportu Joanna Mucha podczas Łódzkiego Kongresu Sportu Powszechnego (Łódź, 04.03.). Wśród słuchaczy byli m.in. parlamentarzyści, władze województwa, olimpijczycy, wychowawcy. Cieszy mnie również to, ze obecni byli przedstawiciele władz naszego miasta i Powiatu Bełchatowskiego, co pozwala myśleć, ze tak jak mnie, nie jest im obce dobro dzieci i młodzieży. Dane ministerialne dotyczące stanu zdrowia i sprawności  – fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce mówią, ze sytuacja jest nie tylko niepokojąca, ale w tempie błyskawicy zbliża nasze dzieci do stanu, jaki dotknął najmłodszych w Stanach Zjednoczonych, gdzie otyłość wśród mieszkańców sięga katastrofalnego wymiaru. To efekt wpływu kultury amerykańskiej na nasze codzienne życie, fast foodów, braku ruchu.

 

Tylko 10% Polaków uprawia sport!

To przerażające! Usprawiedliwiamy się brakiem czasu czy ograniczeniami  finansowymi. To tylko wymówki!! Przecież wystarczy systematycznie chodzić na spacery czy biegać.

 

49% Polaków nie uprawia sportu w ogóle!

Co drugi z nas nie rusza się wcale, nie zaliczając do ruchu przejścia od biurka do tablicy w szkole, czy wyjścia na przewóz pracowniczy. Dramatyczne tez są sygnały w kontekście sportu szkolnego, a mianowicie pogłębiających się wskaźników uczestnictwa dzieci w zajęciach sportowych na lekcjach wychowania  fizycznego.

 

Lekcje WF nie gryzą!

20% dzieci w szkołach podstawowych i 30% uczniów w gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych nie bierze udziału w zajęciach wychowania  fizycznego. Jeśli młodzi ludzie nie widza w aktywności  fizycznej pozytywnych stron i w dodatku nie maja wsparcia rodziców, to musimy sobie zdawać sprawę, ze skazujemy ich na utratę szansy na dodatkowe możliwości rozwoju nie tylko  fizycznego, ale i psychicznego.

 

Nie skazujmy dzieci na kalectwo!

Niech każdy rodzic przypomni sobie i powie, ile razy wypisywał zwolnienie z WF swoim dzieciom, nie opierając tego na aspektach zdrowotnych, lecz na podstawie prośby swojej pociechy? Jak można eliminować z zajęć WF ucznia, np. na basenie tylko dlatego, ze dziecko ma skoliozę?!

 

 Zaufajmy nauczycielom!

W szkołach pracują wykwalifikowani i dobrze przygotowani nauczyciele wychowania  fizycznego, którzy znają zasady doboru ćwiczeń dla uczniów z wadami postawy lub innymi schorzeniami.

 

Zarażajmy nasze dzieci ruchem!

W dobie Internetu bardzo ciężko oderwać dziecko od komputera, a już namówienie go na wyjście z domu graniczy z cudem. Gdzie podziała się inicjatywa rodziców do zachęcenia swoich pociech do ruchu? Chociażby wspólny spacer z kijkami tzw. nordic-walking? Przecież ofert zajęć pozalekcyjnych, nie tylko w szkołach, ale i innych placówkach, jest bardzo wiele i nie za wszystkie trzeba płacić. Problem, który nas dotyczy, potwierdziła minister Mucha. Zauważyła tym samym, jak ogromny problem rodzi się w naszych domach. Jeśli w porę się wszyscy nie ockniemy – grozi to niewyobrażalnie negatywnymi skutkami zdrowotnymi naszych dzieci i wnuków. Tylko zrozumienie problemu przez rodziców, nauczycieli, wsparcie samorządu oraz współpraca wszystkich środowisk pozwoli pokonać dramatyczna w skutkach epidemię bezczynności.

 Grzegorz Gryczka

 

 

Czytany 11613 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 kwiecień 2013 20:52

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Partnerzy

Polecamy

Masz pytanie ? SKONTAKTUJ SIĘ z nami !

Email:
Temat
Wiadomość: